
Slovenské skúšky majú vysokú úroveň, čo potvrdili na Donovaloch aj záchranári z piatich štátov Európy.
DONOVALY – Slovenskí kynológovia – záchranári už roky patria medzi európsku špičku. Dlhodobo však fungujú bez podpory štátu. „Nemáme nič. Nikto nemá o nás záujem. Existujeme len vďaka sponzorom a pánu bohu,“ tvrdí šéfka Zväzu kynologických záchranárskych brigád Alena Murgašová.
Po skončení víkendového Memoriálu Oľgy Kráľovej spojeného so skúškami záchranárskych psov na Donovaloch Murgašová povedala: „Aj keď budú mať Slováci najlepších psov, nebudú mať na to, aby mali výbavu a financie na vycestovanie do katastrofami postihnutých štátov.“
Napríklad Rakúšania a Maďari, ktorí sa zúčastnili na memoriáli, sú profesionálni hasiči dotovaní štátom. Česi sú zasa zaradení do Integrovaného záchranného systému pod ministerstvom vnútra. „Bez pomoci vlády by sme neboli schopní fungovať. Nikto z nás nemá na letenku, ani na výbavu pre psa a psovoda,“ hovorí Hana Šabatová z Čiech. Len výbava pre špeciálne vycvičeného psa vychádza na približne 100-tisíc korún.
Slovenské skúšky majú mimoriadne vysokú úroveň, čo potvrdili na Donovaloch aj záchranári z piatich štátov Európy. „Úroveň je stále vyššia a veľmi dobre preverí vycvičenosť psov, ktorí budú používaní na praktické nasadenie. Organizácia bola na úrovni, tak ako rumoviská, či terény na plošné vyhľadávanie v lese a pachové práce,“ zhodnotila zástupkyňa medzinárodnej záchranárskej organizácie Šabatová.
Požiadavky na záchranárov stúpajú. Na medzinárodné nasadenie potrebujú špeciálny atest. Záchranári, ktorí ho získali, musia byť pripravení do 3 hodín sa dostať napríklad na letisko do Viedne s kompletnou výbavou.
V konkrétnej situácii, napríklad pri zemetrasení, nesú veľkú zodpovednosť. Ak záchranár so psom označí miesto „ako čisté“, už ho nik neprehľadáva. Ak pri katastrofách pes označí miesto zle, môže zomrieť množstvo ľudí.
DANIEL VRAŽDA
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK