
Puzzle budúcej Európskej únie na námestí je súčasťou kampane o EÚ v Rige. FOTO - TASR/AFP
RIGA - Dnes rozhodnú lotyšskí občania o tom, či sa ich krajina pripojí k Európskej únii. Za výsledok referenda sa však do poslednej chvíle nikto nechcel zaručiť. Mladí ľudia a elita v mestách síce vidia v zjednotenej Európe otvorené možnosti v oblasti podnikania a vzdelávania, výrazne chudobnejšia dedina zostáva pre obavy z negatívnych dosahov vstupu na poľnohospodárstvo silne euroskeptická.
Takmer výhradne proeurópsky naladená lotyšská politická a hospodárska elita akoby príliš neskoro zistila, že o výsledku referenda zďaleka nie je rozhodnuté, a rozpútala na poslednú chvíľu horúčkovitú kampaň.
„Proti únii vystupuje hlavne početná skupina drobných roľníkov, ktorá predpokladá, že sľubované dotácie do poľnohospodárstva skončia v rukách už teraz úspešných podnikateľov, a že oni nebudú schopní konkurencie na európskom trhu,“ povedala politická komentátorka Nellija Ločmeleová. Štyridsať percent odporcov únie odôvodňuje svoje stanovisko obavami zo straty nezávislosti krajiny, ktorá si užila oslobodenia od sovietskej nadvlády iba 12 rokov samostatnosti.
Stúpenci Európskej únie si naopak podľa spomínaného prieskumu najviac cenia možnosti hospodárskeho rozvoja a otvorenie pracovného trhu. „Mnoho lotyšských občanov vidí v EÚ tiež bezpečnostnú záruku, predovšetkým voči susednému Rusku,“ dodala Ločmeleová. Etnickí Rusi s lotyšským občianstvom, ktorí tvoria nezanedbateľných 13 percent lotyšskej populácie, patrili podobne ako v susednom Estónsku na začiatku skôr k zástancom členstva krajiny v únii. V poslednom čase ale v ich radoch mohutne vzrástol počet euroskeptikov.
Podľa posledných prieskumov verejnej mienky je vstupu do EÚ naklonených 53 percent lotyšských voličov, pričom 24 percent je proti a plných 22 percent ostáva nerozhodnutých. Lotyšská vláda sa môže tešiť len zo záujmu občanov o hlasovanie - účasť v referende sa odhaduje na asi 90 percent.
Za vysoký počet odporcov únie medzi radovými občanmi môže aj fakt, že proeurópsku kampaň vedie v krajine nepríliš populárna vláda. To prednedávnom prinútilo naopak veľmi obľúbenú prezidentku Vairu Víkeovú-Freibergerovú k prejavu, v ktorom vyzvala voličov na podporu EÚ a upozornila, že by nemali zamieňať hlasovanie o únii za hlasovanie o podpore vlády. (čtk)