Podomletý dom v Kitty Hawk v americkom štáte Severná Karolína. FOTO - TASR/AFP
Záplavy v meste Hampton v štáte Virgínia. FOTO - REUTERS
. V Severnej Karolíne zabil živel opravára, ktorý sa snažil obnoviť dodávky prúdu. Ďalšie obete pri dopravných nehodách hlásili zo Severnej Karolíny, Marylandu, New Jersey a Pensylvánie. Búrka vyčíňala po celom severovýchode Spojených štátov, na území veľkosti Talianska.
Americký prezident George Bush vyhlásil v Severnej Karolíne a vo Virgínii stav katastrofy a uvoľnil pre oba štáty federálne fondy.
Guvernéri štátov Pennsylvánia, Západná Virgínia, Maryland, New Jersey a Delaware vyhlásili výnimočný stav.
Po dosiahnutí pobrežia sa hurikán síce zmenil na miernejšiu tropickú búrku, ale zanechal za sebou spúšť v podobe zaliatych ciest, pováľaných stromov a výpadkov prúdu v domácnostiach 3,5 milióna ľudí v šiestich štátoch.
Víchor s rýchlosťou takmer 200 kilometrov za hodinu ochromil aj Washington. Federálne úrady a školy sa vyprázdnili, zrušených bolo viac ako 2000 letov. Len spoločnosť US Airlines, ktorá v marci vyviazla z krízy spôsobenej 11. septembrom, musela zrušiť 700 letov.
Väčšina členov Kongresu pred príchodom búrky opustila mesto. Celkove však veterná smršť postihla mesto oveľa menej, než sa očakávalo. Už včera začali znovu jazdiť autobusy aj metro.
V historickom centre mesta Alexandria neďaleko Washingtonu však na uliciach ostalo najmenej 1,2 metra vody.
Meteorológovia predpovedali, že podobne ako hurikán Floyd v roku 1999 spôsobí Isabel najväčšie škody záplavami vo vnútrozemí.
Očakáva sa, že búrka sa presunie cez západnú časť štátu New York a počas dneška sa rozptýli v Kanade.
Napriek tomu, že Isabel zoslabla, ostáva nebezpečnou búrkou hlavne pre hroziace záplavy v hornatých oblastiach Virgínie. Miestna pôda je už i tak nasiaknutá vodou po nadpriemerných zrážkach posledných mesiacov.
(čtk, reuters)
HURIKÁNY V USA
Zatiaľ najtragickejší hurikán v USA postihol v roku 1900 texaský Galveston. Vtedy zomrelo osemtisíc osôb. „Najnákladnejším“ hurikánom v histórii USA sa stal Andrew v roku 1992, ktorý spôsobil na pobreží južnej Floridy a v Louisiane škody za 26,5 miliardy dolárov. Vyčíňanie hurikánu Hugo v roku 1989 v Južnej Karolíne stálo Američanov 8,4 miliardy dolárov. Hurikán Floyd, ktorý sa v roku 1999 prehnal východným pobrežím, spôsobil škody za 4,5 miliardy dolárov. (čtk)