
Labouristickému kandidátovi Robertovi Evansovi (vpravo) nepomohla ani podpora londýnskeho starostu Kena Livingstonea, ktorý v londýnskej štvrti Brent East žije. FOTO - ČTK/AP
Labouristi stratili obvod, v ktorom mali ešte nedávno obrovskú prevahu. Voliči Blairovi zrátali vojnu v Iraku, samovraždu experta na zbrane hromadného ničenia Davida Kellyho aj nefungujúce služby. Zdá sa, že pojem „New labour“ už stráca opodstatnenie, pre ľudí už labouristi uprostred svojho druhého volebného obdobia nie sú ničím noví.
Vo voľbách v roku 2001 pritom kreslo v tejto londýnskej štvrti získali s pohodlnou väčšinou, keď ich kandidát Paul Daisley porazil konzervatívca s rozdielom 13-tisíc hlasov. Daisley však zomrel a ich kandidát Robert Evans teraz prehral s mladou liberálnou demokratkou Sarah Teatherovou o viac než tisíc hlasov.
Liberálni demokrati boli proti vojne, Teatherová mala silnú kampaň a stane sa ako 29-ročná najmladšou poslankyňou.
Strata jedného kresla v parlamente Blairovu vládu neohrozuje, ale politická škoda je obrovská. Krátko pred výročnou konferenciou tento neúspech posilní v strane odporcov vojny s Irakom.
Možno najpozoruhodnejšie na celej kampani bolo, že labouristi počas nej takmer vôbec o Blairovi nehovorili. Doteraz bol pritom vždy tromfom, maskotom ich úspechu.
Jeho jedinou útechou môže byť slabučký výsledok konzervatívcov. Tí kandidovali skúsenú miestnu političku, čiernu zdravotnú sestru pôvodom z Maurícia.
Nebol to len Irak, prečo labouristi prehrali. Miestnym sa zjavne nepozdávajú ani ich rušné ulice zapratané vrecami s odpadom, nedostatok parkovacích miest a kriminalita a strach z nej, popisuje denník Guardian londýnsky Brent East. Ľudí nepresvedčilo ani to, že vláda investovala 20 miliónov libier do miestnej nemocnice ani výpravy ministrov v posledných dňoch - ľudia im vraj škodoradostne pripomínali, že ich kandidát vo štvrti ani nebýva.
Čo vlastne Londýnčania odkázali premiérovi? Nezamestnaný Bernie Paul to povedal pre Reuters na plné ústa: „Nemôžem ho vystáť. Je to bábka amerického prezidenta.“ Dôchodkyňa Mary Farrellová: „Volili sme labouristov a dali na Tonyho Blaira, ale nikomu sa teraz nepáči, čo sa deje. Sme znechutení a máme toho plné zuby. Jediný spôsob, ako mu to dať najavo, bolo hlasovať za niekoho iného.“ Takéto protestné hlasy by mohli v ďalších voľbách pomôcť práve liberálnym demokratom.
MAREK CHORVATOVIČ