BRATISLAVA - Ako nakoniec bude vyzerať dôchodková reforma, najmä koľko z povinných odvodov budú ľudia odkladať do súkromných fondov, sa rozhodne až v najbližších dňoch a týždňoch. Ku kritikom pôvodného návrhu reformy totiž pribudlo ministerstvo financií a sčasti aj ministerstvo práce.
Ministerstvu financií sa zdá Kaníkov návrh príliš drahý. Výška nákladov na reformu je kľúčová - závisí od nej miera každoročného zadlžovania štátu, a tým aj termín prijatia eura. Zavedenie európskej meny je okrem iného podmienené povolenou výškou schodku štátneho rozpočtu. Podľa maastrichtských kritérií to môžu byť najviac tri percentá hrubého domáceho produktu. Keďže ministerstvo financií si dalo za ciel klesnúť pod trojpercentnú hranicu v roku 2006, chce čo najviac zmenšiť záporné dopady reformy na rozpočet. Politici sa preto na koaličnej rade dohodli, že schodok spôsobený dôchodkovou reformou nesmie byť vyšší ako jedno percento HDP.
Obe ministerstvá sa teraz majú dohodnúť, ako tento cieľ zabezpečiť. Prvú zmenu ohlásili v invalidnom poistení. „Zmenili sme zámer presunúť invalidné poistenie z verejného fondu do súkromného sektora. Tým sa už zmiernili finančné nároky reformy - o päť percent menej peňazí bude odchádzať do fondov Sociálnej poisťovne. Vykonali sme tak 95 percent toho, čo sme mali vykonať, aby sme sa zmestili do deficitu jedného percenta HDP,“ hovoril o zmenách minister práce Ľudovít Kaník.
Jeho štátny tajomník Michal Horvát však navrhol podstatnejšiu zmenu, chce, aby odvody do súkromného kapitalizačného piliera klesli z plánovaných desiatich na šesť percent. Kaník zmenu pomeru medzi odvodmi do prvého piliera (Sociálna poisťovňa) a kapitalizačného piliera (fondy) nevylúčil. „Dôjde tam asi k miernej úprave, ale čo to slovo ‘mierne‘ znamená, by dnes asi nebolo správne hovoriť, bol by to len odhad,“ povedal.
(jj)