
Patológia slúži predovšetkým živým, hovorí patológ Peter Hudec. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
„Hrozí, že okresné nemocnice zavrú patológie, lebo tam nebude mať kto robiť,“ hovorí prednosta oddelenia patológie Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Peter Hudec. Oveľa lepšia situácia nie je ani vo veľkých nemocniciach. Na Slovensku je totiž z celkového počtu 19-tisíc lekárov iba 132 patológov.
Patológovia vidia problém vo finančnom nedocenení, ale aj vo vysokých školách - výučba sa sústreďuje viac na pitevnú časť, a nie na diagnostiku, ktorá v patológii dominuje.
„Pohľad na patológiu sa na Slovensku zjednodušuje na pitvy, ale už dávno ide o niečo iné. Patológia slúži predovšetkým živým,“ hovorí Hudec. Na jeho oddelení vlani urobili iba 48 pitiev a, naopak, diagnostikovali 19-tisíc vzoriek od živých pacientov a 15-tisíc vzoriek od gynekológov.
Práve biopsia a cytológia v patológii boli témou medzinárodného seminára, ktorý sa včera skončil na Donovaloch. Okrem diskusií a prednášok patológovia absolvovali aj určovanie problematických mikroskopických preparátov, ktoré dostali ešte pred seminárom poštou. Jedným z nich bola aj vzorka tkaniva 14-ročného dievčaťa z Ukrajiny, ktorá sa narodila mesiac po výbuchu v Černobyle a nádory jej doslova putovali po tele. Podľa Hudeca je predpoklad správneho diagnostikovania problematických vzoriek vyše 90-percentný.
Patológovia sú nenahraditeľní najmä pri operáciách, kde treba priamo na operačnom stole diagnostikovať nález.
„Diagnostikovanie odobranej vzorky trvá minúty. Napríklad pri operácii oka môže správne určenie rozhodnúť o tom, či pacientovi oko zostane,“ hovorí Hudec.
Na Slovensku je patológia verejnosťou zaznávaná. V Európe, ale aj v Čechách je situácia iná - patológia tam spolu s chirurgiou, gynekológiou a stomatológiou patrí medzi štyri najuznávanejšie odbory.