Generálny tajomník OECD Donald Johnston mimoriadne ocenil pokrok, ktorý krajina dosiahla za posledné tri roky. Považuje zaň zdravé investičné prostredie a priehľadný privatizačný proces. „Úspešne ste skončili jednu etapu vývoja a splnili všetky záväzky, ktoré boli požadované v čase vstupu do organizácie.“
„Priame zahraničné investície nachádzajú na Slovensku otvorené prostredie. To je významný ukazovateľ toho, ako ho vníma zahraničie,“ pokračoval Johnston.
OECD sleduje vývoj v členských krajinách a ich reformy. „Pripravovaná daňová reforma je veľmi dôležitá a môže byť veľmi príťažlivou nielen pre Slovákov, ale aj zahraničných investorov,“ povedal o zavedení jednotnej sadzby dane Johnston. Hľadanie daňového optima je podľa neho proces, ktorý sa nikdy nekončí.
„Ekonomická výkonnosť Slovenska je v niektorých oblastiach pozoruhodná,“ pokračoval Johnston, ale poukázal aj na rezervy. Slovensko ich má v podpore klesajúcej nezamestnanosti a odstránení regionálnych rozdielov. „Hoci sú výsledky Slovenska v znižovaní nezamestnanosti dobré, podiel ľudí bez práce je stále vysoký.“
Pre Slovensko je členstvo v „klube bohatých“ nielen vecou prestíže, ale aj možnosťou, ako sa poučiť zo skúseností vyspelých krajín. „OECD je bohaté nielen z pohľadu HDP, ale aj hodnotou nahromadených poznatkov za 43-ročnú históriu organizácie,“ povedal vedúci stálej misie pri OECD Dušan Bella.
(tc)