Ak chcete v budúcom školskom roku študovať na vysokej škole v zahraničí a získať na to aj štipendium, máte najvyšší čas. Prvé uzávierky prihlášok na štipendiá na školský rok 2004/2005 do Švajčiarska, Nemecka, Indie či Maďarska budú totiž už o mesiac.
Vybavovanie štúdia v zahraničí nie je ľahké a trvá aj rok.
Štipendijné pobyty môže získať napríklad Slovenskej akademickej a informačnej agentúre (SAIA), ktorá môže ročne pomôcť asi 550 študentom, doktorandom alebo čerstvým absolventom škôl. SAIA pre slovenských študentov sprostredkúva jeden až desaťmesačné štipendiá na zahraničných školách. Marcela Grošeková, manažérka informačného centra SAIA v Bratislave však upozorňuje, že štipendiá na celé vysokoškolské štúdium takmer nikde nezoženiete. „Dôvod je jednoduchý - tí, čo sa rozhodnú pre celé štúdium v zahraničí, tam už väčšinou aj zostanú.“
Mnohí študenti nevedia o tom, že štipendií je viac druhov a nie všetky pokrývajú celé náklady študenta súvisiace so štúdium. Trend totiž smeruje k spolufinancovaniu štúdia zo strany študentov.
Práve peniaze sú dnes najväčším problémom ak uvažujete o štúdiu v zahraničí. Dnes už nie je problém dostať sa na zahraničnú školu, ale nájsť na to peniaze. Nielen pre vyššie životné náklady v zahraničí, ale aj preto, že v krajinách ako Austrália či Amerika je vzdelávanie biznisom.
Keďže štipendium vám nikto bez námahy nedá, sústreďte sa na minimálne tri základné veci: vedieť dobre jazyk, mať dobré študijné výsledky a silnú motiváciu pre štúdium v zahraničí.
Chcete vedieť ako asi vyzerá harmonogram vybavovania štipendijného pobytu? Kde sa môžete uchádzať o štipendiá? Čo je to akceptačný list? Plus 11 výborných tipov a niečo o jazykových testoch a skúškach.
To všetko nájdete v utorok v denníku SME