Varšava 19. septembra (TASR) - Návrh európskej ústavy vo štvrtok čelil ostrej kritike zo strany poľského parlamentu, pričom skupina pravicových opozičných poslancov požadovala uskutočnenie referenda o jeho ratifikácii. O tomto dokumente by mal dnes s talianskym predsedníctvom EÚ diskutovať v Ríme poľský prezident Aleksander Kwasniewski.
Búrlivá debata v poľskom Sejme pre možnú ratifikáciu zo strany Poľska neveští nič dobré. Diplomati EÚ však hovoria, že jej ratifikácia je potrebná vzhľadom na efektívne fungovanie rozšíreného bloku.
Návrh ústavy, plod práce Konventu o budúcnosti Európy vedeného bývalým francúzsky prezidentom Valérym Giscardom dďEstaing neprejde v prípade, že ho odmietne ratifikovať ktorákoľvek zo súčasných členských, alebo pristupujúcich krajín.
Poľská vláda sa dokonca preukázala ako jeden z najostrejších kritikov návrhu dokumentu.
Každá krajina si chce v dokumente presadiť svoje záujmy. Poľsko spolu so Španielskom požadujú ponechanie komplikovaných hlasovacích pravidiel obsiahnutých v zmluve z Nice. Tie prisudzujú geograficky väčším krajinám relatívne veľký vplyv.
"Je to Nice, alebo smrť," uviedol Jan Rokita, z liberálnej opozičnej Občianskej platformy (PO), podporujúc tak plány vlády bojovať za hlasovacie práva Poľska.
Skupina zákonodarcov z pravicového krídla dokonca podala návrh na uskutočnenie referenda, ktoré by aspoň podľa posledných prieskumov verejnej mienky Poliaci jednoznačne odmietli. O možnom vyhlásení referenda sa pravdepodobne bude v Sejme hlasovať budúci týždeň.
Vládny Zväz demokratickej ľavice (SLD) je síce proti referendu, ale nevylučuje túto možnosť. Na schválenie návrhu ústavy v parlamente je potrebná dvojtretinová väčšina. Politickí analytici pripomínajú, že schválenie by sa vôbec nemalo očakávať ako samozrejmosť.
1 mic žab