Kedy vznikla Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu?
S poskytovaním knižnično-informačných služieb slovenským nevidiacim a slabozrakým (ďalej len NS) občanom sa začalo v októbri 1948, kedy bola Povereníctvom informácií a osvety zriadená Tlačiareň pre nevidiacich v Levoči. Tlačiareň pre nevidiacich v Levoči začala vydávať a tlačiť časopisy a knihy v Braillovom písme a postupne budovať knižničné fondy špeciálnych dokumentov, najprv len dokumentov v Braillovom písme, v 60-tych rokoch aj zvukových dokumentov, a to rozhlasových hier a zvukových kníh. Táto Tlačiareň a knižnica pre nevidiacich sa transformovala na Ústrednú knižnicu pre nevidiacich Mateja Hrebendu (ÚKN). Bola zriadená rozhodnutím Ministerstva kultúry Slovenskej republiky k 01. januáru 1994. Ďalším rozhodnutím tohto ministerstva, zo dňa 28. júna 1996, bola ÚKN začlenená do Spišského kultúrneho centra a k 01.01.1997, v dôsledku územno-správneho členenia SR, do Podtatranského kultúrneho centra.
Na základe rozhodnutia MK SR č. MK - 400/99-1 o vydaní zriaďovacej listiny Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu so sídlom v Levoči sa dňom 1.1.1999 SKN stala štátnou príspevkovou organizáciou priamo riadenou Ministerstvom kultúry SR.
Aký je váš knižničný systém? Ako funguje vaša knižnica?
Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu so sídlom v Levoči (ďalej len ”SKN”) pôsobí v oblasti poskytovania knižničných a informačných služieb nevidiacim a slabozrakým (ďalej len “NS”) občanom SR i nevidiacim Slovákom žijúcim v zahraničí. Bola zriadená za účelom uspokojovania ich kultúrnych, vzdelávacích a pracovných potrieb. Poslaním SKN nie je len zhromažďovať a požičiavať literárne diela a ďalšie dokumenty vydávané inými inštitúciami, ale ich spracovávať do foriem prístupných vnímaniu NS používateľov, t. j. nahrávanie zvukových dokumentov na audiokazety, tlač dokumentov v Braillovom písme, tlač časopisov pre slabozrakých so zväčšeným typom čiernotlače (Magnaprint), digitalizácia textov a výroba reliéfnych obrázkov pre nevidiacich. Až do uvedených foriem spracované dokumenty poskytuje NS používateľom. V tom je jedinečnosť a nezastupiteľnosť SKN v celoštátnom knižnično-informačnom systéme SR.
Kto pre vašu knižnicu vyrába zvukové knihy?
Výroba zvukových kníh sa realizuje v dvoch zvukových štúdiách SKN.
Koľko stojí vyrobenie jednej zvukovej knihy a aký čas je potrebný na vyrobenie jednej knihy?
Výroba jednej zvukovej knihy stojí v priemere 10 - 15 tis. Sk, čas potrebný na jej zhotovenie je asi 3 dni.
Kto ich narozpráva alebo prerozpráva?
Načítavateľmi zvukových kníh sú televízni hlásatelia, moderátori, herci.
Výdavky na vyrobenie zvukových kníh hradí knižnica alebo máte na to sponzorov?
Nakoľko SKN je štátnou príspevkovou organizáciou MK SR, celá jej činnosť, teda aj samotná výroba zvukových kníh je financovaná zo štátneho rozpočtu.
Ako je to s načitaním zvukových časopisov?
SKN vydáva 12 časopisov v troch verziách, s rôznou periodicitou. V Braillovom písme vychádzajú: Nový život (prvé číslo vyšlo v septembri 1949), Vierka, Rozhľady, Mladosť, Šach, Nádej, Kultúrno-literárny výber. Vo zvukovom vyhotovení: Nový život, Prameň, Pohyb, Novet, Dotyky, Akord, Nádej a Vodiaci pes. Priezor a Vierka vo zväčšenom čiernotlačovom písme sú určené slabozrakým čitateľom. (Realizácia zvukových časopisov prebieha na tom istom princípe ako výroba zvukových kníh).
Koľko zvukových kníh sa ročne vyrobí?
Ročne sa v SKN vyrobí približne 160 titulov zvukových kníh. V knižničnom fonde SKN sa nachádza 3 600 titulov zvukových kníh. (Titulov kníh v Braillovom písme je približne 1 600).
Posielate knihy priamo domov svojim čitateľom?
SKN poskytuje absenčné, prezenčné i zásielkové výpožičné služby NS občanom SR i Slovákom žijúcim v zahraničí. SKN metodicky riadi 23 oddelení pre NS používateľov vo verejných knižniciach na území celej SR, ktorým v rámci medziknižničných výpožičných služieb poskytuje dokumenty spracované do foriem prístupných NS používateľom. Donáškovú službu domov zabezpečuje SKN pre starších alebo imobilných občanov Levoče a blízkeho okolia.
Ako prebieha výber knihy, ktorú chcete mať vo svojej knižnici zaznamenanú ako zvukovú knihu?
Výber kníh vhodných na načítavanie sa zabezpečuje prostredníctvom edičnej komisie, poradného orgánu riaditeľa SKN.
Na akých nosičoch sú nahrávané zvukové knihy?
Zvukové knihy sú nahrávané na MC nosičoch, v roku 1997 sa začalo s nahrávaním zvukových kníh na kompaktné disky v systéme DAISY. Od júna 1997 sa začal v Levoči testovať aj špeciálny prehrávač DAISY kníh - Plextalk. DAISY - Digital Audiobased Information System (Číslicový zvukovo informačný systém) predstavuje nový revolučný systém výroby, záznamu a čítania zvukových kníh. DAISY zvukové knihy sú vhodné pre študentov i zamestnaných nevidiacich i slabozrakých s vysokými nárokmi na rýchle vyhľadávanie konkrétnych informácií v čítanom texte. DAISY zvukové knihy môžu byť prehrávané na štandardných osobných počítačoch s CD ROM mechanikou a zvukovou kartou alebo na špeciálnych CD prehrávačoch.
Na ako dlho si je možné zapožičať knihy?
Výpožičné služby poskytované NS sú bezplatné. Výpožičné lehoty: knihy 1 mesiac, časopisy 1 týždeň.
Môže si u vás zapožičať zvukovú knihu aj vidiaci čitateľ?
SKN poskytuje knižničné a informačné služby výhradne nevidiacim a slabozrakým používateľom.
Máte pripojenie na internet?
Web stránka SKN: www.skn.sk, e-mail: skn@skn.sk
Aký je pomer vidiacich a nevidiacich zamestnancov?
Činnosť SKN zabezpečuje 55 zamestnancov, z toho 6 úplne nevidiacich a 2 so zvyškami zraku.
Koľko rokov má najstaršia zvuková kniha vo vašej knižnici a aký to bol titul?
S nahrávaním zvukových kníh pre nevidiacich sa začalo v roku 1962, prvým titulom bol román Miloša Krnu Ranný vietor. Prvou učebnicou vytlačenou v tlačiarni bol šlabikár Prvé krôčky (1948).
V súčasnosti SKN okrem periodík, beletrie a učebníc v Braillovom písme vydáva a tlačí kalendáre (jednolistový, veľký-pracovný, stolový, nástenný reliéfny), reliéfne obrázky.
Ďakujem za rozhovor.
Autor: zhovárala sa Miriam Sarah Peciarová