Len na Slovensku ročne vykrádači vyberú približne 10 až 15 hniezd vzácnych druhov, ako orol kráľovský, skalný, či hniezda sokolov. Ročne sa teda podľa odhadov ochrancov prírody zo Slovenska nezákonne vyvezie okolo 60 mláďat dravcov. Za jedno mláďa orla môžu získať vykrádači približne 100-tisíc korún. Väčšina „úlovkov“ zo Slovenska nenávratne zmizne v Česku, kde sú zvieratá legalizované, a časť z nich pokračuje najmä do Nemecka, Rakúska, Francúzska a Arabských štátov. Časť ukradnutých mláďat vzácnych vtákov sa po legalizovaní vracia späť na Slovensko.
„V tomto roku sme strážili 38 hniezd, z toho štyri priemyselnou televíziou,“ hovorí zoológ Michal Adamec.
Podľa ochranárov počet vykradnutých hniezd z roka na rok rastie. Jednou z príčin je aj „mäkká“ legislatíva a nízky počet odsúdených. Najznámejší je v posledných rokoch prípad vykrádača hniezda orla skalného, ktorého odsúdili na rok nepodmienečne.Ochranári tvrdia, že vtáčiu kriminalitu nespôsobujú len vykrádači, ale aj pytliaci, dokonca aj niektorí poľovníci. Menej známy je už nezákonný zber vajec. Raritou je prípad zberateľa z Rožňavy, ktorý mal v zbierke vyše 10-tisíc vajec takmer všetkých vtáčích druhov .
Vážnym problémom na Slovensku však zostávajú stĺpy smrti. Z približne 30-tisíc kilometrov elektrických vedení, teda okolo 210-tisíc miest na pristávanie, nie je ani pätina stĺpov chránená. V dôsledku zranení elektrickým prúdom tak ročne na Slovensku zahynie 10- až 15-tisíc vtákov.