Ak obecný, mestský alebo dopravný policajt zistí priestupok, za ktorý môže dať pokutu, má preskúmať jeho závažnosť a prihliadať na:
* spôsob spáchania a následky priestupku,
* okolnosti, za ktorých bol priestupok spáchaný,
* mieru zavinenia, pohnútky a osobu páchateľa priestupku.
Akú najvyššiu pokutu môže dať
Ak sa policajt rozhodne pokutu dať, mal by postupovať podľa týchto zásad:
* Ak jeden človek spácha viac priestupkov a on ich rieši jednou pokutou, môže mu uložiť pokutu za najväčší priestupok, najviac však do 1000 korún (ak zákon o pozemných komunikáciách neurčuje inak). Pri priestupkoch proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky najviac do 2000 korún.
* U mladistvého môže za viac priestupkov dať pokutu najviac do výšky 500 korún, pri priestupkoch proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky 1000 korún.
* Výšku blokovej pokuty môže policajt výnimočne znížiť (odtiaľto pochádzajú časté „vyjednávania“ s policajtmi) s prihliadnutím na jeho závažnosť, okolnosti, mieru zavinenia páchateľa atď. Nemožno ju však znížiť vtedy, ak bolo zistené a preukázané, že priestupok bol spáchaný porušením viacerých predpisov či zákonov.
* Výšku pokuty však môže policajt výnimočne aj zvýšiť.
Vážnejšie priestupky sa neriešia pokutou
Pri niektorých vážnejších priestupkoch policajt nemusí dať pokutu, ale priestupok oznámi na príslušnom mieste a výška pokuty sa potom určí správnym konaním. Vtedy však už býva spravidla vyššia ako 2000 korún.
(Napríklad 3-tisíc korún plus odobratie vodičského preukazu až na pol roka za jazdu pod vplyvom alkoholu, 5-tisíc korún za odmietnutie podrobiť sa dychovej skúške alebo lekárskemu vyšetreniu. Pokuta od správneho orgánu sa môže vyšplhať až na 10-tisíc, ak opitý šofér ohrozil zdravie ľudí alebo poškodil majetok a môže byť bez vodičského preukazu až dva roky.)