Zaparkovanie na nesprávnom mieste môže vyjsť draho. V Banskej Bystrici je za papuču pokuta do 2000 korún – dolná hranica nie je stanovená, v Košiciach sa môže pohybovať od 100 do 1000 korún, v Trenčíne od 500 do 2000. Odťahovanie vozidiel pre zlé parkovanie v týchto mestách momentálne nefunguje.
„V Bratislave sa odťahové služby dohodli, že za odťah vozidla pýtajú paušálny poplatok tritisíc korún. Je pritom jedno, či pôjdu 10 kilometrov, alebo 35,“ povedal pre SME mestský policajt strážiaci vstup do pešej zóny v Starom Meste.
Podľa neho sa v súčasnosti už neodťahuje toľko áut ako kedysi. Zapríčinila to Malchárkova novela, ktorá hovorí, že vozidlo možno odtiahnuť vtedy, ak stojí na zákaze státia či zastavenia a je prekážkou v cestnej premávke. „Väčšina áut, ktoré stoja na zákaze zastavenia, však nie sú prekážkou v cestnej premávke, a teda nie je možné ich odtiahnuť.“
Keď novela začala platiť, museli policajti párkrát nesprávne odtiahnutie vozidla zaplatiť z vlastného vrecka. Dnes si dávajú pozor – kým kedysi sa v Bratislave odťahovalo asi 70 až 80 áut denne, po novele je to už len desatina z toho – asi 8 denne.
To hnevá ľudí, ktorí v Starom Meste bývajú alebo parkujú na základe platného povolenia. „Skúste im vysvetliť, že síce zaplatili za miesto tisíce, ale nemôžu na ňom parkovať, pretože na ňom stojí nejaké auto. Odtiahnuť ich nemôžeme, maximálne im môžeme dať imobilizér – ale to im k parkovaniu nepomôže.“
Spomína na nedávny prípad, keď sa jeden z obyvateľov zóny nahneval a zaparkoval svoje auto tak, aby dotyčný z jeho parkovacieho miesta nemohol vyjsť. „Viete, ako sa to skončilo? Odtiahli jeho vozidlo, pretože bolo prekážkou v cestnej premávke!“