
ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV TASR
Posádka auta sa pokúša vyjednávať, vodič namieta, že auto je staré 12 rokov. Policajt sa zľutuje a vyžiada si len 300 korún.
Ako to vlastne je s pokutami a ich výškou? Policajti nemajú určenú sumu, koľko majú denne vybrať na pokutách, ale ak sú dlhodobo pod priemerom, údajne im to nadriadený zráta v odmenách.
V Trenčíne zaviedli pred piatimi rokmi systém, že policajt dostal 20 percent z každej vybranej pokuty k svojmu platu. Na nátlak verejnosti to mestskí poslanci zrušili.
Podľa ministerstva vnútra je dnes motivácia policajtov vyberať pokuty menšia než v minulosti. Ešte minulý rok sa časť sumy z pokút mohla použiť napríklad na nákup pohonných látok. To však už neplatí. „Od tohto roku už všetky príjmy ministerstva vnútra putujú do štátneho rozpočtu,“ povedal Jozef Sitár z tlačového oddelenia ministerstva vnútra.
Príjmy za pokuty, prenájmy priestorov či za pripojenie poplašných zariadení na políciu budú v tomto roku asi 500 miliónov korún. Len na pokutách zaplatili ľudia policajtom za prvých osem mesiacov vyše 232 miliónov korún.
Ako sa treba správať k policajtovi, keď vás nachytá? Je lepšie zaplatiť pokutu na mieste alebo poslať peniaze poštou? Je lepšie sa s policajtom dohadovať na výške pokuty alebo radšej mlčať? Viete vôbec, akú najvyššiu pokutu vám môže v konkrétnom prípade udeliť?
Zaplatiť alebo nie? Ak vám policajt vyrubí pokutu, máte niekoľko možností.
* Zaplatiť ju na mieste. Túto možnosť využite vtedy, keď ste si vedomý toho, že ste sa priestupku dopustili.
* Ak nemáte so sebou v hotovosti dostatočnú sumu, môžete policajta požiadať o vypísanie šeku a pokutu zaplatiť neskôr - najneskôr však do 30. dní.
* Ak si myslíte, že ste sa priestupku nedopustili a policajt od vás vyžaduje pokutu neoprávnene, môžete ju odmietnuť zaplatiť a situáciu budete riešiť v tzv. „rozkladnom konaní“. Ak vám však polícia dokáže vašu vinu, pripravte sa na vyššiu pokutu. Pri zaplatení blokovej pokuty je totiž sadzba nižšia ako pri tom istom priestupku pri rozkladnom konaní.
* Ak už pokutu raz zaplatíte, nemožno sa proti nej odvolať, pretože ste tým vlastne priznali svoju vinu.