
Nemecký minister zahraničia Joschka Fischer pred Dürerovým autoportrétom v Albertine. FOTO - ČTK
Miestnosti na druhom poschodí v obnovenej Albertine sú ponorené do šerosvitu. Iba bodové svetlo osvetľuje zmysel tlačiacich sa stoviek ľudí. Obrazy, grafiky a kresby od nemeckej renesančnej hviezdy Albrechta Dürera. Pozrieť sa zblízka na špičkové diela vyžaduje značnú dávku trpezlivosti. Rýchlosť radu je dva metre za štvrťhodiny. Má to svoju výhodu. Keď sa konečne dostanete k vytúženému obrazu, môžete si ho vychutnať na dlhé minúty. „A takto je to tu takmer každý deň,“ spokojne konštatuje Christine Ekelhartová, jedna z kurátoriek Albertiny. „Priemerne dvetisíc divákov.“ Niektoré slovenské galérie nedosiahnu toto číslo ani za rok.
Ranoeurópsky duch
Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer, ktorý vehementne podporuje silnejšiu integráciu Európskej únie, ho pri vernisáži nazval „ranoeurópskym duchom“. Mal v sebe pracovitosť Michelangela, aristokratickú noblesu Leonarda a sexappeal Raffaela. Patril k prvým zaalpským umelcom, čo si aj v kolíske renesancie, Taliansku, získal rešpekt a uznanie. Raffael si svoj ateliér dokonca vytapetoval Dürerovými grafikami, a aby na seba upozornil o trochu staršieho kolegu, poslal mu ako dar kresbu. Albrechta Dürera (1471 - 1528) už jeho súčasníci volali jednoducho - maestro.
V Albertine je prehliadka toho najlepšieho. Na exkluzívnej výstave sa predstavuje takmer dvesto Dürerových diel zo zbierok špičkových svetových galérií. Kresby a rytiny sú doplnené olejomaľbami, ktoré s nimi tematicky súvisia. Nechýbajú ani také skvosty, ako je Autoportrét, Sv. Hieronymus či Kristus medzi doktormi.
Picasso a biznis
Viedeň nezabúda ani na dvadsiate storočie. Picasso, Chagall, Jawlensky, Kandinsky sú overené mená, ktoré v správnom namiešaní spoľahlivo priťahujú divákov. Kunstforum o tom vie a pravidelne dávkuje ich charizmu. Teraz ich predstavuje pod titulom V osídlach moderny, do ktorých sa publikum ľahko zamotáva.
Výstava nie je objavná ako napríklad minuloročný európsky hit Picasso - Matisse. Nepredstavuje ikony v novom svetle, ale o to organizátorom celkom nejde. Za svoju úlohu si dávajú zozbieranie dostatočne známych diel. Načo sa zaťažovať kunsthistorickým výskumom, keď je k dispozícii výkonný manažment a dostatok financií na poistenie. „Ak stratí umelec kontakt s divákmi, jeho umenie chátra,“ povedal pred takmer polstoročím Picasso. Vedel, o čom hovorí. Ak chcel, aby jeho umenie žilo, vystavoval. Dnes je Picasso a spol. aj o veľkom biznise.
Viedenské výstavy, ktoré treba vidieťDlhá noc múzeí
Všetky galérie a múzeá budú otvorené v sobotu 20. septembra až do polnoci.
Brassai (1899 - 1984)
Fotografie, Albertina. Výstava potrvá do 22. 9.
Albrecht Dürer (1471 - 1528)
Oleje, grafiky, kresby, Albertina, Albertinaplatz; otvorené denne od 10. do 18. h, v stredu od 10. do 21. h; vstupné 9 eur, zľavnené 6,5 eura; výstava potrvá do 30. 11.
V osídlach moderny: Picasso, Chagall, Jawlensky
Olejomaľby, práce na papieri, sochy; Kunstforum, Freyung 8; otvorené od soboty do štvrtka od 10. do 19. h, v piatok od 10. do 21. h, vstupné 8,70 eura; výstava potrvá do 30. 11.
Toulouse-Lautrec
Kompletné grafické dielo; Leopoldmuseum, Museumsplatz; otvorené denne (okrem utorka) od 10. do 19. h, v piatok od 10. do 21.; vstupné 9 eur, zľavnené 5 eur; výstava je predĺžená do 31. 10.
Autor: ĽUDO PETRÁNSKY, Viedeň