
Dvadsaťštyriročná Alena Kováčová je kapitánkou našej reprezentácie na basketbalových ME v Grécku. FOTO – ĽUBOŠ PILC
miestach na polostrove Peloponéz. Záverečné boje o umiestnenie (26. – 28. septembra) budú síce v známom prístavnom Patrase, základne skupiny v malom Pyrgose a prakticky neznámom letovisku Amaliade, kde budú hrať naše reprezentantky.
Šampionát mal byť pôvodne v Aténach. Metropola šturmuje v prípravách na olympijské hry 2004, majstrovstvá teda prehodili. S antikou ich však Gréci spojili. Pyrgos a Amaliada sú v posvätnom kraji Elis, nanajvýš dvadsať kilometrov od Olympie.
Titul obhajujú Francúzky, za najväčšieho favorita považujú odborníci Rusky. Táto veľmoc po rozpade ZSSR ešte kontinentálny titul nezískala. Podľa regúl FIBA (Rusko prevzalo nástupnícke práva po Sovietskom zväze) si môžu naše dnešné súperky (o 20.30 SELČ) pripisovať 21 prvenstiev ZSSR. Aj Slovenky sú v rovnakej situácii, ale chváliť sa siedmimi striebornými a ôsmimi bronzovými medailami bývalého Československa nebudeme.
Slovensko beztak patrí od roku 1993 medzi najúspešnejšie krajiny, hoci titul nezískalo. V Perugii 1993 skončilo tretie (1. Španielsko), v Brne 1995 štvrté (1. Ukrajina), v Budapešti 1997 druhé (1. Litva), v Katoviciach 1999 štvrté (1. Poľsko). Iba naposledy pred dvomi rokmi vo Francúzsku sa im nedarilo. Skončili ôsme (1. Francúzsko).
Šampionát má dvojnásobnú dôležitosť, je kvalifikáciou na olympijské hry. Výsledky majstrovstiev sveta 2002 (1. USA, 2. Rusko, 3. Austrália) určili, že Európa dostala tri miesta. Prirodzene s tým, že Grékyne majú istú účasť. V prípade ich medailového umiestnenia postupuje i štvrtý.
Systém turnaja sa nezmenil. Dvanásť tímov rozdelili do dvoch základných skupín. V áčku (Pyrgos) sú Srbsko a Čierna Hora, Poľsko, Česko, Grécko, Izrael a Francúzsko. V béčku (Amaliada) hrajú Slovensko, Rusko, Ukrajina, Maďarsko, Belgicko, Španielsko. Postupujú štyri družstvá. V Patrase sa od štvrťfinále už hrá k. o. systémom: 1. – 4., 2. – 3., 3. – 2, 4. – 1. Každý považuje práve tento zápas za kľúčový, lebo otvára cestu k medailám alebo vyraďuje z bojov. V Katoviciach 1999 napríklad skončili naše v základnej skupine štvrté, ale v „stretnutí smrti“ zdolali prvý tím z druhej skupiny, obhajkyne titulu Litvu, a cestovali na olympiádu v Sydney. Podobný scenár si Slovenky vytýčili za cieľ. (pf)