Spisy niekdajšej východonemeckej tajnej polície Stasi o bývalom nemeckom kancelárovi Helmutovi Kohlovi by sa mali odtajniť. V utorok o tom rozhodol berlínsky správny súd. Svoj verdikt zdôvodnil zákonom o zložkách Stasi, schválenom v júli minulého roku, ktorý podľa sudcov ďalšie utajenie neumožňuje. Rozsudok však zatiaľ nenadobudol právoplatnosť.
Predchádzajúca právna norma povoľovala, aby v niektorých prípadoch postihnuté osoby spomedzi západonemeckých politikov žiadali o výnimočné utajenie svojich spisov. Urobil tak aj Kohl, ktorému federálny súd vyhovel v marci 2002. Bývalý kancelár vtedy argumentoval tým, že Stasi získala informácie o ňom nelegálnym odpočúvaním a inými aktivitami, ktoré neboli v súlade so zákonom. Tvrdil, že približne 2500-stranový spis je plný nepravdivých informácií.
Zrušenie Kohlovej výnimky je predovšetkým dielom predsedníčky úradu spravujúceho a skúmajúceho materiály Stasi Marianne Birthlerovej, ktorá sa usilovala o zrušenie tejto výsady už niekoľko mesiacov. „Verejnosť má právo vedieť, čo politici robili a čo si tajné služby o nich zaznamenali. Výnimky by znamenali, že si nie sme pred zákonom rovní,“ zdôvodnila svoj postoj.
Kohlove spisy však aj naďalej zostávajú tajné, pretože jeho právnik Stephan Holthoff-Pfoertner sa proti rozhodnutiu súdu odvolal. Vraj „ho jeho argumenty nepresvedčili“. Nevylúčil, že celý prípad povedie až na Ústavný súd.
Na možnosť zvrátenia stredajšieho rozhodnutia upozornil i šéf pamätníka Stasi Hubertus Knabe. Podľa neho odvolací proces môže celý výsledok zmeniť a historikom tak definitívne znemožniť prístup k dôležitým materiálom. „Veľmi sa obávam, že ústavní sudcovia, ktorí sa týmto budú zaoberať, nebudú mať dostatočné pochopenie, čo je nevyhnutné na historickú prácu. Sudcovia nie sú historici,“ povedal nemeckej televízii.
Novinári pripomínajú, že Kohlov odpor proti zverejneniu jeho spisu nie je náhodný, pretože vždy naznačoval, že tieto dokumenty by mohli skrývať „výbušné informácie“. Predpokladajú, že zložky by mohli objasniť i záhady okolo financovania Kresťanskodemokratickej únie, ktorej bol Kohl dlhoročným predsedom. Tá dostávala dary od podnikateľov, ale „kancelár zjednotiteľ“ nikdy nezverejnil ich meno.
(mm)