
Václavovi Klausovi sa tlmočenie nepozdávalo, preto radšej rozprával po nemecky. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC

Český prezident Václav Klaus, nemecký kancelár Gerhard Schröder, bývalý poľský prezident Lech Walesa a predsedníčka maďarského parlamentu Katalin Szilliová. Nie vždy si rozumeli
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Česi a Maďari nie sú európskou ústavou nadšení, nemecký kancelár Gerhard Schröder odmieta požiadavky kandidátovVáclav Klaus nemal v bavorskom Pasove (Passau) jednoduchú úlohu. Český prezident sa snažil zladiť úlohu hlavy štátu, ktorý sa budúci rok stane členom Európskej únie, a vlastnú povesť euroskeptika. Na podujatí Ľudia v Európe, ktoré od roku 1996 organizuje vydavateľská skupina Verlagsgruppe Passau, akcionár denníka SME, sa mu to podarilo len sčasti.
Klaus V 4 nepotrebuje
„Na to sa nedá odpovedať jednou vetou,“ odpovedal podráždene na otázku SME, či verí v úspech rozšírenej Európy, keď ako jediný prezident spomedzi kandidátskych krajín neodporučil Čechom hlasovať v referende za vstup. „Česi vedia, ako hlasovať, a nepotrebujú žiadny lobing,“ dodal na tlačovej konferencii.
Viac optimizmu nespájal ani s fungovaním Visegrádskej štvorky po vstupe do únie. „Nepotrebujeme ju, máme dostatočné kontakty,“ povedal známy kritik stredoeurópskeho zoskupenia.
Na tlačovej konferencii, ale aj na pódiu pred širokým publikom však opakoval, že vstup do únie nemá pre Čechov alternatívu. V tom mu dali za pravdu aj jeho spoludiskutujúci: bývalý poľský prezident Lech Walesa, predsedníčka maďarského parlamentu Katalin Szilliová a nemecký kancelár Gerhard Schröder.
Osem mesiacov pred najväčším rozšírením v dejinách Európskej únie nebola núdza ani o emócie. „Cítim sa ako pred svojou svadbou,“ povedala Szilliová a hovorila o predsvadobnom vzrušení, hoci medové týždne budú podľa nej krátke. Aj v manželstve sú problémy, ale to patrí k životu.
O problémoch v Poľsku hovoril aj Walesa: „Keby sme však túto šancu premárnili, naše deti by nám to neodpustili,“ povedal nositeľ Nobelovej ceny za mier, ktorý sa často nazýval revolucionárom a v živých gestách rozprával o zjednotenej Európe ako o sne, za ktorý bojoval už v gdanských lodeniciach. Dokonca sa nepriamo navrhol za budúceho prezidenta Európskej únie. Kancelár Schröder jeho ambície schladil. „To už nebudete zrejme dosť mladý.“
Ústava rozdeľovala
V dvojhodinovej pódiovej diskusii sa nehovorilo o tom, ČI vstúpiť, ale do AKEJ Európskej únie. Odpoveďou by mohla byť nová európska ústava. Klaus ju považuje za radikálny krok: „Akurát neviem, ktorým smerom.“
Tak Klaus, ako aj Szilliová naznačili, že v tejto podobe nie je pre nich ústava prijateľná. Český prezident varoval, aby sa z medzivládnej konferencie, na ktorej sa bude o definitívnej podobe ústavy rokovať, nestala formalita. „Malo by ísť o vážnu diskusiu, a nie o formálne stretnutie na rôznych miestach Talianska,“ povedal o medzivládnej konferencii, ktorá sa začne 4. októbra.
Nemecký kancelár varoval predtým, aby sa balík dohodnutý Konventom nanovo otváral. „Možnosť, že ho dáme opäť dokopy, považujem za nulovú.“ Výzvu adresoval tak malým štátom, ako aj predsedovi Európskej komisie Romanovi Prodimu, ktorý vo štvrtok opäť požadoval jedného komisára pre všetkých 25 členov rozšírenej únie.
Na pretras prišlo aj euro a Švédi, Turecko a jeho nenaplnené európske ambície, bezpečnostná a sociálna politika a spoločné európske hodnoty. V mnohom našlo politické kvarteto zhodu, zjavné však boli aj rozpory. Spoločnú európsku reč bude treba ešte cibriť. To Klaus naznačoval aj bez ohľadu na názorové rozdiely. Preklady tlmočníkov do štyroch jazykov sa mu zdali príliš rozdielne, preto sám radšej hovoril „nedokonalou nemčinou“.
Európske nebo a peklo
Príznačný opis Európy, ktorá čaká na desať kandidátskych krajín, ponúkla na záver Angelika Diekmannová z vydavateľskej skupiny Verlagsgruppe Passau, iniciátorka podujatí Ľudia v Európe. „Nebo je tam, kde sú policajtmi Briti, kuchármi Francúzi, mechanikmi Nemci, milencami Taliani a všetko organizujú Švajčiari. Peklo je tam, kde sú kuchármi Briti, mechanikmi Francúzi, milovníkmi Švajčiari, policajtmi Nemci a všetko organizujú Taliani.“
A keďže je Európa ešte komplikovanejšia, potrebuje, aby sa jej súčasťou stali aj Česi, Slováci, Maďari či Poliaci.
MIRIAM ZSILLEOVÁ