S manželom sa zoznámila na hotelovej škole, už vtedy začali spoločne snívať sen o vlastnej reštaurácii či hoteli. „Za socializmu to nebolo možné, jediné, čo existovalo, boli podnikové chaty. Kto ju však dá mladým?"
Po škole manžel odišiel pracovať do Rakúska, vypracoval sa na špičkového kuchára. Po návrate do Československa začali s manželkou premýšľať - túžili po samostatnosti. „Na Slovensku to však bolo možné iba v prípade, že ste boli umelec či samostatne hospodáriaci roľník," hovorí Ivičičová. Rozhodli sa pre druhé a najbližších 18 rokov pestovali kvety a obchodovali s nimi.
„Po revolúcii sa začali dovážať kvety z Holandska, tej kvalite a cene sa už dalo len ťažko konkurovať." Otvorili si teda kvetinárstvo v meste, no z jeho jednej časti urobili malú reštauráciu. „V 1995 som našla článok v novinách, že zámok v Pezinku je v konkurze. Presviedčala som manžela budeme robiť to, čo teraz, iba vo väčšom." Konkurz manželia vyhrali. „Boli sme hodení do vody, hľadala som radu u známych, no jediné, čo som počula bolo, ako sa to nepodarí, ako to pustím časom k vode. A ako zložia klobúk, ak to dokážeme."
Dnes majú Ivičičovci v sedemstoročnom zámku reštauráciu známu na celom svete, vďaka svojim prominentným hosťom. Jedávajú tu politici so svojimi zahraničnými návštevami, zámok hostil japonskú princeznú Sayako, švédskeho kráľa Carla Gustava, indického prezidenta. Manželky prezidentov tu obedúvajú s Irenou Shusterovou a komisár Európskej únie Fischler, ktorý sa tu zabával, dodnes hovorí, že keby vstup do únie závisel od podnikateľov Ivičičovcov, Slovensko je už za vodou. „Máme gastronómiu v sebe," hovorí podnikateľka. „Nie je to ale ľahké, kedykoľvek môžete spadnúť dole, treba neustále kalkulovať," dodáva. Teraz majú Ivičičovci „na krku" ďalší úver. Dom, v ktorom kedysi hospodárili ako kvetinári sa rozhodli prerobiť na penzión. „V Pezinku je málo ubytovacích možností," vysvetľuje Ivičičová. A pre budúce podnikateľky dodáva to je najdôležitejšie: najskôr si treba najmä zmapovať, čo v regióne chýba.
PROJEKT MENTORING Predstavili sme vám poslednú podnikateľku, ktorá má záujem podeliť sa o svoje skúsenosti a poradiť iným ženám, ktoré majú záujem začať podnikať, prípadne podnikajú, no nevedia sa „posunúť" ďalej. Ak máte záujem o kontakt s IRENOU IVIČIČOVOU, ozvite sa koordinátorke projektu z Top centra podnikateliek. |
Na Slovensku pribudli nové podnikateľky
Projekt mentoring rozbehli ženy v Nemecku, prebral ho český časopis Reflex a potom denník SME. Za rok sme v ňom predstavili 11 úspešných podnikateliek z oblastí ako obchod, agroturistika, gastronómia, jazykové a prekladateľské služby, kvetinárstvo, kozmetické služby. Ozvalo sa asi 60 dám, ktoré snívajú o tom, že začnú podnikať, no doteraz nevedeli, ako "na to". Dobrá správa je - niektoré z nich už začali. Slovensku pribudli nové podnikateľky.
„Presne viem, kedy vyšiel článok o pani Zálešákovej, osvietil ma," hovorí Zuzana Gajdošíková. Po prvej návšteve v horskom hoteli Márie Zálešákovej si vybavila živnostenský list a začala prenajímať prvú izbu v dome v Dubovej, ktorý by raz rada prestavala na svoj vlastný penzión. Otvorila v auguste a jej izba bola celý mesiac obsadená turistami.
Na budúci rok otvorí nový rekreačný komplex v Malatinej pri Bešeňovej aj ďalšia nová podnikateľka Gabriela Vanfleteren, v areáli sa bude možné ubytovať, najesť v slovenskej kolibe, zaplávať si v bazéne alebo sa vyhriať v saune či grilovať na záhrade. "Mentorka mi veľmi pomohla, niekedy som mala pocit, že problém, na ktorý som narazila je neriešiteľný. Ozvala som sa jej a ona mi pomohla, cítila som, že nebojujem sama," hovorí o podnikateľke Zuzane Karlíkovej z Levíc. A s čím bolo najťažšie bojovať? "S byrokraciou. Plánovali sme otvoriť už toto leto, ale pätnásť mesiacov trvalo len získanie stavebného povolenia."
Ďalšia mentee, Alena Slováková, ktorej sa venovala Pezinčanka Eva Šišková, už zamestnáva vo svojej firme Tip-top šesť žien z úradu práce. "Teraz nahováram manžela, aby aj on začal podnikať," smeje sa Alena Slováková z Viničného.
Podnikateľkám sa ozvali aj muži, ktorí mali záujem, projekt však bol čisto ženský. "Ženy si vedia rýchlo porozumieť, sú stavané na to pomáhať a vychovávať. Mentoring je pre kolegov podnikateľov nepochopiteľný, sú stavaní na súboj," hovorí koordinátorka projektu Eva Šišková. "Ide nám o vec, chceme získať čo najviac žien pre ekonomickú samostatnosť," hovorí ďalšia mentorka Elvíra Chadimová.
Bohužiaľ, potvrdili sa dve skutočnosti - ženy sú u nás stále málo aktívne a často leží na ich pleciach stále celá domácnosť. Na projekt reagovali dve dámy, ktoré museli odstúpiť pre materské povinnosti. "Padli sme si s mentorkou (Ľubicou Országhovou) do oka, ale musela som nateraz z projektu vystúpiť. Domácnosť je iba na mne," hovorí Gabriela Izakovičová, čerstvá mama štvrtého dieťaťa. Manžel podniká, získal novú zákazku, často cestuje a o deti by sa nemal kto postarať. Terézia Uhereková z Malužinej pri Liptovskom Mikuláši sa pred mesiacom stala čerstvou mamou piateho dieťaťa. "Počítam s tým, že sa toho chytím a začnem podnikať," hovorí. Predpokladá, že ako matka piatich detí sa zamestná len ťažko, ako samozamestnankyňa má však šancu. Vidí ju v turizme.
Projekt mentoring nekončí, presunúť by sa mal do iného časopisu. Ženám na Slovensku bude Top centrum podnikateliek poskytovať rady aj vo svojich regionálnych kanceláriach, k tým, ktoré už pracujú pribudnú kancelárie v Martine a Kežmarku.
(haj)
Autor: ANDREA HAJDÚCHOVÁ/FOTO SME – PAVOL FUNTÁL