
Slony prehľadávajú spoločne s kravami skládku odpadkov pri meste Polonnaruwa na ostrove Srí Lanka. V dôsledku toho, že sa nezadržiteľne rozrastá ľudská populácia a tá zaberá a ničí čoraz väčšiu časť džungle, prichádzajú divoké slony žijúce vo voľnej prírode o svoje prirodzené životné prostredie a o potravu. FOTO - ČTK/AP
Príslušníci národného žandárstva so svojimi rodinami opustili minulý víkend korzickú dedinu Luri. Nový korzický prefekt Pierre-Rene Lemas oznámil, že boli terorizovaní. Ich odchodom pod policajnou ochranou vyvrcholilo napätie medzi miestnymi a predstaviteľmi francúzskej vlády.
Ešte začiatkom septembra napadla skupina mladých nacionalistov žandársku stanicu. Budovu zasiahlo viacero Molotovových koktailov. Niekoľko dní po útoku, ktorý nie je na Korzike výnimočný, zatkla polícia dvoch mladíkov. Anthony Motta a Laurent Adjaeff sa k útoku priznali. Polícia ich eskortovala do Paríža, kde ich sudca obvinil zo spolčovania a prípravy teroristickej akcie.
Po ich zatknutí nastal v Luri chaos. Dedinčania, vedení otcom oboch útočníkov Pierrom Susinim, ktorý je aktivistom korzického nacionalizmu, obkľúčili žandárov. Boli vyzbrojení zápalnými fľašami a improvizovanými zbraňami. Susini rozzúrenému davu oznámil, že žandárov v dedine len trpia.
Dedinčania sa pokúsili viackrát dostať do kasární, kde žijú žandári so svojími rodinami. Po tom, ako sa situáciu nepodarilo ani po týždni upokojiť, žandári z Luri odišli.
Minister vnútra Nicalos Sarkozy reagoval promptne. Avizoval zatýkanie osôb, ktoré sa pokúsili zničiť stanicu a oznámil, že žandári sa do dediny vrátia.
K incidentom prišlo v čase, keď je veľká časť kontinentálnych Francúzov znechutená situáciou a mafiánskou atmosférou na ostrove. Za posledný rok došlo k niekoľkým desiatkam atentátov na budovy reprezentujúce Francúzsko, ale aj firmy, banky a spoločnosti patriace „prisťahovalcom“z kontinentu.
Korzika je pritom najdotovanejším regiónom Francúzska. Zatiaľ čo na kontinente dáva vláda na program decentralizácie priemerne 285 eur na obyvateľa, na Korzike je to až 956. Okrem toho má „Ostrov krásy“ množstvo fiškálnych výhod a mimoriadne nízke spotrebné dane.
Bývalý minister vnútra Charles Pasqua, zástanca nekompromisného boja proti nacionalistom, je presvedčený, že vodcovia legitímnych nacionalistických strán sú tí istí, ktorí si v noci dávajú kukly a umiestňujú bomby. Verejná mienka na kontinente, unavená z 20 rokov boja republiky proti separatistom sa však čoraz viac prikláňa k názoru, aby sa Korzika od Francúzska osamostatnila. Problémom je, že na ostrove žije terorizovaná mlčiaca väčšina, ktorá si želá, aby sa Korzika stala opäť teritóriom právneho štátu, aký vládne na kontinente.
Autor: MICHAL HAVRAN ml., Štrasburg pre SME