
Svetoznámy fyzik Teller v dobách najväčšej slávy. FOTO - TASR/AFP
Najčítanejší maďarský denník, ľavicovo-liberálny Népszabadság uverejnil 15. septembra list, ktorý mal byť akýmsi Tellerovým posledným politickým posolstvom rodákom. Teller v tomto liste odsúdil dnešnú maďarskú pravicovo-národniarsku opozíciu napríklad za to, že sa nedokázala zmieriť so svojou porážkou v minuloročných parlamentných voľbách, že používa nedemokratické metódy, kritizoval ju aj za jej antiamerikanizmus a vyjadril znepokojenie nad antisemitskými prejavmi v Maďarsku.
Obsah listu bol pre Maďarov prekvapením. Teller bol známy antikomunista a aj vývoj vodíkovej bomby mal v jeho poňatí slúžiť obrane demokratického sveta pred totalitnými mocnosťami. V Maďarsku mal, podobne ako väčšina emigrantov, tradične bližšie k dnešnej opozícii. Tá taktiež proti uverejneniu listu okamžite protestovala a označila ho za podvrh. Rýchle sa ukázalo, že mala aspoň čiastočne pravdu.
Autorom kritických formulácií bol penzionovaný redaktor maďarského rozhlasu László Zeley, ktorý bol s Tellerom v úzkom kontakte. Zeley podľa vlastných slov s Tellerom často telefonoval a požiadal ho, aby využil svoju autoritu a odsúdil nedemokratické a extrémistické prejavy v maďarskej politike.
Na základe ich telefonických rozhovorov podľa Zeleya vznikol približný text Tellerovho vyhlásenia, ktorý on preložil do hrubej angličtiny a zaslal Tellerovej sekretárke. Teller podľa Zeleya text po určitých úpravách ešte pred smrťou schválil.
Konečný fax, ktorý Népszabadság uverejnil, naozaj odoslali z vedcovej kancelárie. Urobil to jeho spolupracovník, tiež maďarského pôvodu, ktorý predpokladal, že vedec text pred smrťou schválil. Iní Tellerovi spolupracovníci vrátane jeho sekretárky však popierajú, že by vedec text odobril a tvrdia, že sa názory v liste nezhodujú s jeho politickými postojmi.
Zdá sa, že Zeley Tellerove slová prinajmenšom upravil, aby sa viac podobali jeho vlastnému presvedčeniu. Teller navyše v posledných rokoch života veľmi zle počul, takže je otázka, čo vlastne z telefonických rozhovorov vnímal.
Népszabadság urobil hrubú chybu, keď si okolnosti vzniku vyhlásenia dostatočne neoveril. Népszabadság je väčšinou považovaný za najvyváženejší maďarský denník, zjavne však sympatizuje skôr s dnešnou sociálnodemokratickou vládou a to sa asi v jeho postoji taktiež prejavilo.
Šéfredaktor novín a jeho spolupracovníci sa včera ospravedlnili čitateľom za chybu a zavádzajúce informácie, sú však stále presvedčení, že publikovaný list viac-menej zodpovedá Tellerovým názorom v poslednom období.
Nie je to prvý prípad, keď Tellera zaplietli do maďarskej vnútornej politiky. Na jednom z volebných mítingov bývalého premiéra Viktora Orbána prečítali vedcov list, v ktorom sa vraj vyjadril, že ak by žil v Maďarsku, hlasoval by za Orbána. Vzápätí vysvitlo, že ani tento list nebol úplne pravý: Tellerove pôvodné vyjadrenia boli oveľa zdržanlivejšie. Teller však neskôr potvrdil, že v rámci maďarskej politiky naozaj podporuje Orbána.
Dnes je situácia iná a pravdepodobne sa už nikdy nedozvieme, čo si Teller vlastne myslel.
PETER MORVAY