PARÍŽ - Vlády vyspelých priemyselných štátov musia urobiť viac, aby sa v ich krajinách zvýšila zamestnanosť. V opačnom prípade budú riskovať, že ich výraznejšiemu ekonomickému rastu bude brániť vysoký podiel obyvateľov v dôchodkovom veku. Vyzýva na to Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
OECD predpovedá v budúcom roku pokles priemernej nezamestnanosti v Európe zo súčasných 7 na 6,8 percenta. Bude to však závisieť predovšetkým od úsilia vlád členských krajín EÚ. Tie by sa mali pokúsiť o zlepšenie pracovných podmienok a príležitostí najmä pre ženy, starších ľudí, postihnutých zamestnancov a pracovníkov s nízkou odbornou znalosťou. „Ak tieto skupiny nebudú mať dostatočný prístup k pracovným miestam, bude mať starnutie obyvateľstva negatívny vplyv aj na hospodársky rast,“ upozorňuje OECD.
Organizácia OECD dodala, že ak by podiel týchto skupín ľudí na pracovnej sile stúpol, prinieslo by to krajinám viac daňových príjmov a zmiernili by sa tlaky vyplývajúce zo starnúcej populácie. „Pri súčasnom trende by podiel osôb nad 65 rokov na celkovej pracovnej sile vzrástol do roku 2030 na 47 percent z úrovne 27 percent z roku 2000,“ uvádza sa v správe OECD. To môže znamenať problémy pre penzijné systémy. „Pri takto starnúcom obyvateľstve môže zvýšenie tvorby pracovných miest zabrániť predčasnému odchodu do dôchodku,“ navrhuje OECD.
Správa ďalej zdôrazňuje, že pre zvyšovanie zamestnanosti nie je dôležitá len finančná motivácia, ale aj poskytovanie niektorých služieb. Matkám pri hľadaní si zamestnania môže pomôcť napríklad opatera detí.
Pokles nezamestnanosti sa však v budúcom roku nedá podľa OECD očakávať vo všetkých krajinách. Na rovnakej úrovni ako tento rok by mala zostať nezamestnanosť v Rakúsku, Nemecku a Japonsku. Naopak, počet ľudí bez práce by mal rásť v Írsku, Maďarsku a Holandsku.
(čtk, sita, tasr)