
Slobodárne musí mesto odkúpiť späť. FOTO SME - AUTOR
Bytovky boli predané súkromnej firme bez účasti mesta, napriek tomu, že to zakazuje zákon o obecnom zriadení. Počas vyšetrovania sa obvinenia z trestného činu zanedbania povinností pri správe cudzieho majetku dočkal aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Štefan Štefanec. Ešte ako primátor Dubnice sa podpísal pod predaj nehnuteľností schválený zastupiteľstvom. To sa pre odpredaj rozhodlo, aj keď na jeho nezákonnosť upozorňoval prokurátor priamo na zasadnutí poslancov. Obvinenie župana prokurátor po mesiaci zrušil. Dnes je trestné stíhanie vo veci zamerané na spôsob, akým boli slobodárne ohodnotené a na platbu. Tá podľa našich informácií prebehla okrem hotovosti aj BCI šekmi. Ich hodnota nebola totožná s cenou predávaného majetku stanovenou znalcom.
Slobodárne kúpila pred dvomi rokmi dubnická spoločnosť M.O.N. Jednu z nich museli vrátiť hneď. Rozhodol o tom súd. Zvyšné musí mesto kúpiť. Ich cena však vzrástla o 900-tisíc korún. M.O.N. tvrdí, že nehnuteľnosti zhodnotila, kupec to zatiaľ nechce uznať.
Konateľ spoločnosti Roman Rapant nás informoval, že spoločnosť vznikla za jediným účelom: „Spravovať byty sociálne slabšej vrstvy Dubničanov“. Mesto malo v tom čase podľa neho finančné problémy, hľadalo cestu, ako zaplatiť dlhy po neplatičoch v slobodárňach. Tri nehnuteľnosti teda od mesta kúpili, ďalšie zobrali do prenájmu. Dubnických neplatičov, poväčšine odkázaných na sociálne dávky, naučili za nájomné platiť. Platobnú neschopnosť niektorých obyvateľov riešili aj ich zamestnávaním na opravách budov a okolia. Po augustovom jednaní s primátorom, právnikom a hlavným kontrolórom mesta to vyzeralo tak, že zhodnotené nehnuteľnosti predajú podľa svojich predstáv. Zastupiteľstvo však rozhodlo, že za ne nedá viac, ako dostalo. „Spolupráca s mestom nie je na dobrej úrovni, naťahujú nás, nedodržujú nič, na čom sa dohodnú,“ tvrdí Rapant.
Primátor Červinka nás ubezpečil, že požadovaná cena ešte bude predmetom rozhovorov. „Oni predložili súdnoznalecký posudok. Ten sa skúma. Na to sú tu ľudia, ktorí si to preveria,“ tvrdí primátor.
Mesto Dubnica nad Váhom sa transakciami predchádzajúceho vedenia dostalo do nezávideniahodnej situácie. Spätné odkúpenie slobodární podľa informácií z radnice nebude jedinou finančnou stratou.
DARIUS IVAN