Podľa reformy príde k spojeniu kriminalistov s vyšetrovateľmi a vzniku úradov justičnej a kriminálnej polície. „Minimálne desať z nás po reforme nenájde uplatnenie tam, kde sme si ho budovali doteraz,“ povedal nám trenčiansky policajný zdroj, ktorý nechce byť menovaný.
Okruh policajnej špecializácie sa v novom systéme zmení. „Rokmi zbierané skúsenosti so znalosťou kriminálneho prostredia tak stratia svoj význam.“ Nedôveru vyvoláva aj fakt, že v porovnaní s vyšetrovateľmi budú mať stále nižšie platy. Svoju prácu v teréne považujú za náročnejšiu a nedocenenú. Policajti na krajskej úrovni vidia aj do tabuliek na prezídiu, kde sa očakáva vytvorenie väčšieho počtu miest.
Cieľom reorganizácie systému je podľa hovorcu ministra vnútra Borisa Ažaltoviča úzka spolupráca medzi vyšetrovateľmi a kriminalistami. Minister tímy vyšetrovateľov a kriminalistov vytváral aj teraz. „Ukázalo sa, že vytvorené tímy dokážu lepšie pracovať. Dokázali vyšetriť zložité násilné i ekonomické trestné činy.“ Podľa Ažaltoviča dostane na všetkých policajných úrovniach jeden vyšetrovateľ jedného kriminalistu. Takéto tímy by mali byť rýchlejšie a efektívnejšie. Ich práca prestane byť zaťažená niekoľkými stupňami schvaľovania.
Hovorca vyvracia aj obavy zo straty špecializácie vyšetrovateľov a kriminalistov. Tie sa síce zúžia na ekonomickú, všeobecnú kriminalitu a skrátené vyšetrovanie. Prideľovanie prípadov však zostane na nadriadených, ktorí budú môcť jednotlivým tímom prideľovať rovnaké a obdobné prípady.
Na Slovensku bude v pôsobnosti krajských a okresných riaditeľstiev zrušených 250 miest kriminalistov, ktorých zaradia k poriadkovej polícii a do špeciálnych útvarov na boj s organizovaným zločinom na policajnom prezídiu.
Podľa Ažaltoviča nový systém posunie kriminalistov so strednou školou do piatej platovej triedy. Dostanú približne o 800 korún viac. Vysokoškolsky vzdelaní vyšetrovatelia budú zaradení v sedmičke.