Štokholm 17. septembra (TASR) - Nad ďalšou angažovanosťou Švédska v Európskej únii sa po nedeľnom referende, v ktorom Švédi odmietli európsku menu, zamýšľajú dnes viaceré škandinávske denníky.
"Ľudia vyjadrili svoju vôľu - chcú si peňaženkách nechať švédsku korunu, ale tým vyjadrili tiež nedôveru súčasnému politickému systému," píše štokholmský Dagens Nyheter. "Budeme v Európskej únii, ale len napoly. Zvolili sme si politických zástupcov, z ktorých väčšina podporuje určitú politiku, ale väčšina voličov má opačný názor."
Za normálnych okolností by tento rozpor odstránilo vypísanie predčasných volieb a rezignácia premiéra, ktorého kampaň voliči tak výrazne odmietli. September 2003 však Švédsku normálne okolnosti nedoprial. Vražda ministerky zahraničných vecí Anny Lindhovej referendum zatienila, uvádza Dagens Nyheter, podľa ktorého bude švédsky život bez jednotnej meny zložitý.
Aj mimo európsku menovú úniu môže byť život sladký, ako to dokazuje Británia, Nórsko alebo Švajčiarsko. To sú ale štáty, ktorým prinášajú nemalé zisky finančné centrá, štáty, ktoré majú nižšie dane alebo bohaté zásoby ropy. Pre Švédsko, ktoré je také závislé na exporte, však izolovaná ľavicová cesta k blahobytnému štátu neexistuje, uzatvára Dagens Nyheter.
Sydsvenska Daglabladet si nie v referende vysvetľuje stabilnou kampaňou proti menovej únii a chabým posolstvom tábora, ktorý bol ochotný vymeniť švédsku korunu za euro. No i keď výsledok referenda podľa týchto novín oslabí vplyv Švédska v zahraničí, ekonomické následky mať nebude.
Výsledok plebiscitu je však "pálčivou porážkou švédskeho premiéra Görana Perssona". Aj podľa Sydsvenska Daglabladet by sa preto mali konať predčasné parlamentné voľby: "Voliči sa vzbúrili a mal by sa vyčistiť vzduch."
Výsledok referenda tiež ukázal, aké je Švédsko - ale aj európske sociálnodemokratické hnutie - v otázke jednotnej Európy nejednotné, čo škodí strane i parlamentnej demokracii, konštatuje štokholmský Aftonbladet. Pozitívum vidí v tom, že aspoň všeobecná podpora únii vo Švédsku rastie: 60 percent voličov totiž v prieskume po odchode z volebných miestností uviedlo, že chcú, aby krajina troch koruniek ostala členom EÚ.
Dánsky Berlingske Tidende hodnotí švédske referendum ako "zlý výsledok, ktorý však znamená výhru demokratických princípov". Švédska verejnosť ukázala, že je schopná odložiť bokom svoj zármutok nad vraždou populárnej ministerky Lindhovej a bez sentimentu dala najavo, že sa nechce švédskej koruny vzdať, uzatvára Berlingske Tidende.