BERLÍN, LONDÝN - Kľúčoví európski lídri sa v sobotu v Berlíne pokúsia zahladiť rozpory, ktoré vznikli pre Irak. Ak by sa nemeckému kancelárovi Gerhardovi Schröderovi, francúzskemu prezidentovi Jacquesovi Chiracovi a britskému premiérovi Tonymu Blairovi podarilo dosiahnuť jednotné stanovisko, Spojené štáty by museli pristúpiť v irackej otázke ku kompromisom. V Bezpečnostnej rade OSN teraz leží americký návrh rezolúcie o Iraku.
„Bude to šanca pre širokú diskusiu o ekonomických aj medzinárodných otázkach,“ napísal britský úrad vlády, podľa ktorého sa bude v Berlíne hovoriť o Iraku a európskych záležitostiach.
Británia, najbližší spojenec USA, podporoval irackú vojnu spolu s ďalším členom Európskej únie Španielskom, čo spôsobilo hlboký rozkol v bloku. Po tom ako americký minister obrany Donald Rumsfeld rozprával o novej a starej Európe, sa dokonca hovorilo o vzniku novej osi Berlín - Paríž - Moskva.
„Ak by sa Nemecko, Francúzsko a Británia naozaj dohodli na spoločnej pozícii, Spojené štáty by len ťažko mohli v Bezpečnostnej rade OSN oponovať,“ povedal o nadchádzajúcom stretnutí nemecký analytik zahraničných vzťahov Martin Koopman. A upozorňuje ešte na jednu vec, pre ktorú je stretnutie dôležité: „Jedným z problémov s Irakom je, že britská vláda bola akýmsi mostom medzi Spojenými štátmi a európskymi krajinami a ten most sa prelomil. Potrebuje prestavať,“ povedal.
Spojené štáty doteraz narážali v Bezpečnostnej rade najmä na odpor Francúzska, to však v týchto dňoch mení názor a americký návrh rezolúcie nebude vetovať.
Stretávanie európskych lídrov bude tento týždeň pokračovať ešte aj v nedeľu vo Veľkej Británii, kam Blair pozval na rozhovory španielskeho premiéra Josého Maríu Aznara. (reuters, mch)