Do redakcie denníka v centre Harare v piatok večer vtrhlo dvadsať ozbrojených policajtov, aby z nej pred zapečatením „evakuovali“ všetkých zamestnancov. Šéfredaktora Francisa Mdlongwu zatkli a ako mnohokrát predtým - odviedli na policajný výsluch. Včera rezignoval.
Vláda sa pri zásahu v Daily News odvolala na vlastný drakonický mediálny zákon, ktorý od každého novinára pôsobiaceho v Zimbabwe vyžaduje „novinársku licenciu“ a registráciu v Komisii pre médiá a informácie.
Jediný nezávislý denník po zjavnej neochote komisie zaregistrovať jeho reportérov podal podnet na najvyšší súd na preskúmanie ústavnosti zákona.
Zákon bol podľa Mdlongwu „namierený proti nepohodlným zahraničným dopisovateľom a nezávislej domácej tlači“. Vláda s jeho pomocou od minulého roku z krajiny vyhostila všetkých západných novinárov.
„Teraz sú na rade domáci,“ komentovalo piatkový zásah v Daily News opozičné Hnutie za demokratickú zmenu (MDC). Denník bol podľa hnutia „jedným z mála alternatívnych zdrojov, ktoré obyvateľov Zimbabwe informovali o tom, čo sa v ich krajine naozaj deje a čo si o tom myslí medzinárodné spoločenstvo“.
Daily News pritom nebol financovaný ako s obľubou tvrdil Mugabeho režim „zo zdrojov MDC“ a dokonca ani z „peňazí imperialistov v Londýne“. Vlastnilo ho malé černošské vydavateľstvo s veľkolepým názvom Associated Newspapers of Zimbabwe.
Denník bol vysoko ziskový a vďaka súkromným inzerentom, ktorí bojkotovali propagandistickú tlač, mal trojnásobne vyšší náklad než provládny denník Herald. Jeho distribúcia najmä vo vidieckych oblastiach napriek tomu pripomínala šírenie samizdatu.
Štátni distribútori denník povinne ignorovali a súkromní čelili násiliu zo strany polície a Mugabeho mládežníckych milícií. Tresty sa nevyhýbali ani čitateľom. Za verejné listovanie v Daily News im hrozila bitka a väznenie.
Daily News sa pokúsi vymôcť znovuotvorenie redakcie súdnou cestou. Agentúry o tom informoval jeho právnik Gugulethu Moyo. Registrácia jeho novinárov by podľa provládneho Heraldu mohla trvať až dva roky. Mugabeho denník vyjadril presvedčenie, že Daily News dovtedy skrachuje.
V pohnutej histórii denníka zďaleka nešlo o prvý útok. V marci 2000 jeho redakciu zničila bombová explózia. Podľa polície, ktorá incident odmietla vyšetriť, tam bombu nainštalovali sami novinári. Redakcia dlho pracovala v provizórnych priestoroch. Do centra Harare sa vrátila len pár mesiacov pred oficiálnym zatvorením.
Autor: Roman Lipták, Pretória pre SME