
Kalifornský guvernér Gray Davis je opäť spokojný: súd odložil predčasné voľby. FOTO - ČTK/AP
Federálny súd odložil voľby kalifornského guvernéra. Demokrati tak vracajú republikánom úder za prezidentské voľbyTerminátor Arnold Schwarzenegger musí odložiť svoje zbrane na neskôr: súboj o post kalifornského guvernéra sa odkladá. Predčasné voľby, ktoré boli plánované na 7. októbra, by sa podľa rozhodnutia odvolacieho federálneho súdu deviateho okrsku mali posunúť na marec.
Súd, ktorý je považovaný v Amerike za jeden z najliberálnejších, voľby posunul s argumentom, že v šiestich volebných okrskoch sú zastarané hlasovacie zariadenia a preto sa nedá zaručiť presné sčítanie hlasov. Zdá sa, že sa tak začína opakovať situácia spred troch rokov, keď pre rovnaký problém o novom prezidentovi rozhodol až Najvyšší súd.
Na Floride vyhral tesne republikánsky kandidát George Bush a demokrati vtedy hovorili o manipulácii. Bushov brat Jeb je guvernérom Floridy. Teraz sa otočilo garde. Demokrati použili rovnakú taktiku ako vtedy republikáni a o spore rozhodli traja sudcovia, ktorých vymenovali za Demokratickú stranu.
Rozhodnutie preto celkom určite republikáni napadnú. Ich prvé reakcie sú zúrivé. O všetkom by mohol znovu rozhodnúť Najvyšší súd. Pozorovatelia však hovoria, že zásah Najvyššieho súdu v prezidentských voľbách bol bezprecedentný a súd preto teraz zostane asi radšej bokom. Nechce vraj, aby sa stalo pravidlom, že rozhoduje o všetkých voľbách v Amerike.
O predčasné voľby sa postaral Darrell Issa, jeden z republikánskych kandidátov na guvernéra. Issa sa už nechcel pozerať na krízu, do ktorej podľa neho vohnal najbohatší štát Ameriky demokratický guvernér Gray Davis a inicioval petičnú akciu. Teraz je zničený: „Je to jasná manipulácia sudcov, členov Demokratickej strany.“
Demokrati sa bránia a tvrdia, že rozhodnutie odvolacieho súdu je správne. Podľa nich naozaj hrozil kolaps pri sčítavaní hlasov.
Od čias republikánskeho guvernéra Ronalda Reagana, ktorý sa v roku 1981 stal prezidentom, nemala Kalifornia na čele žiadneho republikána. Padla k nohám demokratom a zdalo sa, že tento kurz bude pokračovať. Lenže republikáni poslali teraz do súboja veľmi mocné volebné kone. Zažiarila najmä hviezda šoubiznisu Arnold Schwarzenegger.
Teraz je všetko inak. Zdá sa, že voľby sa budú konať až 2. marca budúceho roka, v ten istý deň ako prezidentské primárky Kalifornie. Dovtedy by mali byť v celej Kalifornii najmodernejšie hlasovacie zariadenia.
Schwarzenegger tak stratí dobrú štartovaciu pozíciu, keď sa zjavil na politickej hviezde ako kométa. Demokrat Davis naopak dostane viac času, aby si upevnil otrasenú pozíciu.
Demokratom sa tak podobnými zbraňami ako pred nimi republikánom asi podarilo zabezpečiť si kľúčovú pozíciu pre prezidentské voľby. Ak by totiž republikáni vyhrali Kaliforniu, vyhrali by asi aj Biely dom.
MICHAL HAVRAN