
Teroristický útok na ciele v USA sa včera stal pre denníky celého sveta hlavnou správou. V médiách sa objavovali nielen podrobné informácie o tomto útoku, ale aj prejavy zdesenia, odsúdenia útočníkov, sympatií obetiam, ale aj úžas nad tým, že USA neboli schopné takejto katastrofe zabrániť.
VEĽKÁ BRITÁNIA:
Najväčší úder od Pearl Harbor
Daily Telegraph konštatuje, že dnešní teroristi kopírujú americké katastrofické filmy. Načasovanie útokov na symbol amerického bohatstva - budovy Svetového obchodného centra a americkej vojenské moci Pentagón - by bola perfektná dráma, keby pri nej neprišli skutočne o životy tisíce ľudí. Útok síce zahrmel doslova z jasného neba, ale podľa Daily Telegraphu aj odborníci z Pentagónu upozorňovali na tzv. „asymetriu zbrojných arzenálov“, keď chudobné časti sveta vyzbrojené vlastnou ideológiou (tzv. nestabilné štáty) predstavujú v dnešnom svete väčšiu hrozbu než tradičné mocenské bloky. Napriek vedúcej úlohe USA v leteckej doprave bola bezpečnosť na ich letiskách nebezpečne slabá, píše denník na inom mieste. Vzhľadom na to, že až do utorka neboli na území USA žiadne teroristické útoky na civilné lietadlá, letiskový personál toto riziko podceňoval.
Independent sa domnieva, že odpoveď na barbarský útok musí byť civilizovaná. „Ako sme boli niekoľkokrát svedkami na Blízkom východe, teroristi víťazia len v tom prípade, keď civilizovaný svet zanechá civilizované hodnoty a uchýli sa k násiliu na nevinných.“ Denník tiež pripomína, že prezident George W. Bush stojí pred najväčšou americkou krízou od vojny vo Vietname a píše, že Američania sa od utorka už nikdy nebudú cítiť na vlastnom kontinente bezpečne.
Podľa Financial Times však utorková tragédia zároveň Amerike ukázala, ako sa dajú všetky obranné dáždniky obísť. I keď nebola potvrdená žiadna spojitosť medzi útokom na Manhattan a Pentagón a Blízkym východom, tolerancia násilných akcií Izraela proti Palestínčanom už dlho stupňovala reakcie extrémistov celého sveta.
RUSKO:
Pomocná ruka pre USA
Nezavisimaja Gazeta konštatuje, že jediná prežívajúca superveľmoc zažila úder nevídanej sily a že washingtonské ministerstvo obrany, ktoré má chrániť celý štát, nebolo schopné ochrániť samo seba.
Komsomolec pripomína, že USA na svojom území nezažili ničivé dôsledky 2. svetovej vojny, ale Rusi im ponúkajú pomocnú ruku. „Pre masové zabíjanie neexistuje žiadne ospravedlnenie. Nech už ľudia vyznávajú akékoľvek náboženstvo. Ak tragédia zjednotí ľud starého a nového sveta, potom to bude najlepšia ,protiletecká‘ obrana proti zlu“.
Podľa denníka Izvestija po útoku teroristov už vo svete neexistuje žiadna svetová mocnosť. „Vojna civilizácií, ktorú s rôznou dávkou fantázie stvárňovali futurológovia a autori science-fiction, sa začala. Vojna Alaha proti Ježišovi, chudobných proti bohatým, barbarov proti civilizácii,“ napísal denník Izvestija. V ruskej tlači sa objavili aj úvahy o tom, ako sa mohlo v Spojených štátoch stať, že teroristi uniesli hneď niekoľko lietadiel a dokázali ich riadiť a naviesť na strategické budovy.
Kommersant sarkasticky poznamenáva, že v USA je nastúpenie do lietadla podobne jednoduché ako do autobusu a že na navedenie lietadla do budovy netreba byť „pilotným esom“, ale stačí absolvovať týždenný výcvik. Kommersant cituje ruského skúšobného letca Viktora Aleksandrova, podľa ktorého sa stroje typu Boeing používajú v arabských krajinách na pravidelných linkách a miestny personál ich „dobre pozná“. Pilotné kurzy pre verejnosť sú v arabských krajinách rozšírené a vyučujúcimi sú často inštruktori z USA, tvrdí ruský skúšobný letec. Lietadlá Boeing, ktoré teroristi naviedli do dvoch veží Svetového obchodného centra, mali podľa Viktora Aleksandrova plné nádrže. Každé z lietadiel malo teda 50 až 80 ton leteckého benzínu. Do mrakodrapu narazili v rýchlosti asi 500 km/h, ktorá je v malej výške maximálnou rýchlosťou pre tento typ strojov. Protivzdušná obrana mohla proti civilným lietadlám zasiahnuť len teoreticky. „V takej situácii je veľmi ťažké sa rozhodnúť. Žiaden dôstojník nevezme na seba zodpovednosť za zostrelenie raketou civilného lietadla vlastnej krajiny. Tým viac, ak sa lietadlo odkloní od trasy len na poslednú chvíľu.“
NEMECKO:
Nočná mora realitou
Frankfurter Allgemeine Zeitung konštatuje, že to, čo sa odohralo v New Yorku, bola nočná mora, ktorá sa stala realitou. „Nič už nebude rovnaké. Všetci teraz vidia zraniteľnosť USA proti terorizmu.“ Útočníci použili podľa týchto novín nielen vyspelú technológiu, ale i chladnokrvnosť, ktorá viedla k masovej vražde, k fanatickej snahe zahynúť spolu so svojimi obeťami. Pre otvorenú spoločnosť, ako je americká, je zvlášť ťažké týchto ľudí nepotrestať. Jedna vec je však podľa FAZ jasná: terorizmus využívajúci vyspelé technológie už nie je len výsadou trilerov, ale skutočne existuje ako zbraň 21. storočia.
Podľa Frankfurter Rundschau útoky kruto dokazujú, že sa USA nemôžu od ostatného sveta izolovať. „Nemôžete sa politicky stiahnuť a nechať veci napospas ako na Blízkom východe.“ Teroristické útoky v USA zároveň nemožno vysvetľovať len zúfalstvom utlačovaných a mučených ľudí. Všetko skôr naznačuje, že to boli útoky na symboly západnej moci a že za nimi stojí nábožensko-fanatické pozadie.
BELGICKO:
Ako je to možné?
„Spojené štáty pokoril absolútny horor,“ píše denník La Derniere Heure, ktorý informuje aj o sprísnených bezpečnostných opatreniach v Belgicku.
„Amerika sa ponorila do desivého filmu,“ pridávajú sa noviny Le Soir. „Terorizmus nabral doteraz nevídané rozmery, ktoré vrhli tmavé tiene a úzkostlivé obavy na nové storočie. Po týchto udalostiach je potrebné naliehavo prehodnotiť otázku svetovej bezpečnosti.“
De Morgen si kladú otázku, ktorá je od utorka v mysliach ľudí na celom svete: „Ako je možné, že krajina s najväčšími bezpečnostnými službami na svete, s najlepšími expertmi na špionáž a kontrašpionáž, neodhalila skôr operáciu takéhoto rozsahu… Ako je možné, že samotný Pentagón bol hodinu po útoku v New Yorku nechránený a zraniteľný?“