Štokholm 16. septembra (TASR) - Vedúci predstavitelia švédskeho hospodárstva deň po referende o vstupe krajiny do Európskej menovej únie (EMÚ) neskrývali roztrpčenie nad jeho jednoznačným odmietavým výsledkom.
"Musíme sa zísť s vládou, aby sme hľadali iné možnosti, ako podporíme hospodársky rast a zvyšovanie blahobytu," povedal Michael Treschow, predseda dozornej rady výrobcu telekomunikačných zariadení koncernu Ericsson. Bez toho, aby sa vyslovil konkrétne, ide mu zrejme mu o to isté, o čo iným švédskym firmám, a to o zníženie daňového zaťaženia a rozličných odvodov. Koncern Ericsson a ďalšie švédske firmy sa obávajú, že v dôsledku vysokých daní a odvodov stratia voči súperom v eurozóne konkurencieschopnosť.
Treschowov názor podporil aj predseda Švédskeho zväzu podnikateľov Söran Gyll. Dodal, že švédske podniky musia dostať okamžité úľavy.
Švédske firmy vyvážajú do krajín EMÚ asi polovicu svoje produkcie, preto prijatie eura považovali za také dôležité.
Predseda správnej rady Ericssonu Carl-Henric Svanberg pred referendom varoval, že ak Švédi odmietnu euro, koncern bude musieť znížiť rozsah svojich investícií v krajine. Podobný názor, avšak už po odmietnutí eura, vyslovil šéf papierenského a lesníckeho koncernu SCA Jan Aström. Podľa neho musí tento koncern znovu prehodnotiť svoje dlhodobé investičné plány.
Vstup krajiny do EMÚ podporovalo 90 % švédskych firiem.
Informoval o tom nemecký denník Handelsblatt.