Minister dopravy a člen bezpečnostného kabinetu izraelskej vlády EFRAIM SNEH hovorí o probléme terorizmu v Izraeli.
Minister zahraničia Šimon Perez sa chystá na rozhovory s Jásirom Arafatom. Podľa premiéra Ariela Šarona je to však strata času. Má zmysel hovoriť s Arafatom?
„Musíme sa o to pokúsiť z morálnych aj praktických dôvodov. Od konca vlaňajšieho septembra sme kvôli teroristickým útokom stratili takmer 140 mužov a žien. Takže každá snaha zastaviť terorizmus má cenu. Je morálnou povinnosťou vlády hovoriť s Arafatom. V praktickom ohľade musíme dať medzinárodnému spoločenstvu jasne najavo, že paralelne s vojenskými snahami sa vážne usilujeme o mier.“
Dnes je teroristických útokov proti Izraelu omnoho viac, než keď ste vy boli ministrom obrany v Barakovej vláde. Prečo?
„Je to špirálový efekt - keď sa veci horšia, eskalujú, až kým ich nezastavíte. Pred ôsmimi mesiacmi si Palestínčania uvedomili, že nemôžu dosiahnuť svoje politické ciele len rokovaniami, nadobudli teda dojem, že ak vystupňujú násilie, stiahneme sa. Neurobili sme to. Zosilnili teda násilie, lebo si myslia, že to rozloží vôľu Izraela a podporí tlak medzinárodného spoločenstva voči nám. Taká je Arafatova stratégia: dostať 100 percent toho, čo chce, namiesto 90 percent ponúkaných Izraelom - prostredníctvom terorizmu. Tu ležia skutočné príčiny toho, čo sa dnes deje. Je to hrozná Arafatova chyba. Táto stratégia je pre jeho ľud totálne deštruktívna. Majú štyrikrát vyššie straty na životoch, než my. Ich ekonomika je zruinovaná. My trpíme, ale stále máme čo jesť. Arafat stále nechápe, že jeho teroristická vojna rozložila palestínsku štátnosť a nie že ju priblížila.“
Niektorí sa pýtajú, či Arafat skutočne kontroluje násilie tak, aby ho dokázal ukončiť. Kontroluje ho?
„Ak by prijal len dve opatrenia, násilie by sa zredukovalo o 95 percent. Po prvé, keby sa všetci tí, ktorých platí - spravodajská služba, bezpečnostný aparát - prestali zúčastňovať na teroristických útokoch. Po druhé, keby sa známi teroristi, ktorí vymysleli a zorganizovali útoky Islamského džihádu a Hamasu, zatkli.“
Podporujete myšlienku nárazníkovej zóny, ktorá zadrží Palestínčanov mimo izraelských miest?
„Som skôr za vybudovanie múru, povedzme 60-míľového, ktorý by nás oddelil. Nemám však ilúzie, že by to redukovalo celkový počet izraelských obetí.“
Má Izrael mierovú stratégiu bez sklonenia sa pred terorizmom?
„Aby sme neprehrali vojnu, musíme stáť pevne. To však neznamená, že vojnu vyhráme. A toto je vojna na výdrž. Aby sme ju vyhrali, potrebujeme diplomatický prístup, ktorý pritiahne svet na stranu Izraela a donúti Afarata sadnúť si, a rokovať namiesto podpory teroru.“
Európa vstúpila do vákua, ktoré vzniklo nečinnosťou USA na Blízkom východe. Môžu Európania hrať úspešne úlohu sprostredkovateľov v tomto konflikte?
„Neverím, že sprostredkovanie tretej strany je nenahraditeľné. Úlohou medzinárodného spoločenstva - či už Európy, alebo USA - je jasne dať Arafatovi najavo, že nebude tlmočiť Izraelu jeho podmienky. Že neodmení terorizmus nátlakom na Izrael.“
Autor: (Rozhovor vznikol 9. septembra)© 2001, Global ViewpointLos Angeles Times Syndicate