Na uliciach vedúcich do mesta boli zápchy, ale vodiči boli nezvyčajne disciplinovaní a ohľaduplní. „Inokedy dlho čakám, kým mi dajú prednosť, ale teraz vodiči okamžite zastavovali. Američania zistili, že sú rovnako zraniteľní ako iní, že oceány na každej strane ich neochránia. Zároveň si uvedomili, že sú v tom spoločne, celý národ,“ dodáva v telefonickom rozhovore Stražan.
„Po zotmení bolo v uliciach New Yorku mŕtvo a hrobové ticho,“ povedal pre SME herec Loyzo Smolinsky, ktorý žije v New Yorku. Hoci bolo ticho, mesto v utorok nespalo. Záchranári celú noc hľadali telá v troskách budov WTC.
V tesnej blízkosti New Yorku žije aj Slovenka Ivana. Jej susedia boli v čase útokov priamo v budove WTC. Prežili. „Tim pracoval na 85. poschodí. Lietadlo vrazilo do osemdesiateho ôsmeho. Podarilo sa mu z budovy ujsť. Hneď potom spadla. Je v úplnom šoku, len sedí a takmer nerozpráva,“ opisuje Ivana.
Čakajú, čo ešte príde. „Bojíme sa hlavne chemických zbraní,“ hovorí Newyorčan Smolinsky.
„Mesto je pripravené, že sa ešte niečo môže stať. Niečo, čo môže prísť ako blesk z jasného neba,“ dodáva z Washingtonu Stražan.
Newyorčania si pripravujú zásoby. „Všetka pitná voda v obchodoch bola vypredaná,“ povedala Katarína Maxiánová, študentka Columbia University v New Yorku.
Na rozdiel od New Yorku vo Washingtone nevypukla zásobovacia panika, ľudia len trochu viac nakupovali benzín. „Šíria sa fámy, najmä na stredozápade, že zdražie až na 5 dolárov za barel, čo je asi trojnásobok normálnej ceny. V meste cítime mimoriadne bezpečnostné opatrenia – sú zatvorené niektoré podzemné garáže a priechody medzi budovami,“ hovorí Stražan.
(mar, miš)