BRATISLAVA - Koalíciu čaká rokovanie o antidiskriminačnom zákone, ktorý považuje KDH za zbytočný. Do vlády sa ešte nedostal, hoci vicepremiér Pál Csáky ho pripravil ešte v júni a spustil už k nemu aj kampaň pre verejnosť.
Zákon zatiaľ stojí, lebo „bol zablokovaný rezortmi vnútra a spravodlivosti,“ povedal Martin Urmanič, hovorca Pála Csákyho.
ANO chce tému otvoriť na koaličnej rade. „Zaujíma nás, prečo naši koaliční partneri nekonajú,“ povedal poslanec Jirko Malchárek. Ak zákon neprejde vo vláde, budú sa snažiť predložiť ho v parlamente.
Zákon má zaručiť, že určité skupiny ľudí nebudú na Slovensku diskriminované. Trvá na tom Európska únia, hoci uznáva aj takú možnosť, že slovenský parlament namiesto prijatia nového zákona pozmení tie, ktoré už existujú.
Túto cestu presadzuje KDH. „Alebo chceme, aby homosexuáli na Slovensku uzatvárali manželstvá?“ spýtal sa predseda KDH Pavol Hrušovský v relácii STV O päť minút dvanásť minulý týždeň.
Podľa právnika Jána Hrubalu naše zákony dnes nepokrývajú „všetky dôvody diskriminácie, ktoré sú vymenované v európskych direktívach“. To znamená, že naše zákony nechránia dostatočne pred diskrimináciou napríklad homosexuálov alebo aj starších ľudí.
Koalícia sa musí dohodnúť rýchlo, lebo už v októbri predloží v parlamente svoj vlastný návrh antidiskriminačného zákona poslankyňa Monika Beňová zo Smeru. Zatiaľ má zaručenú iba podporu poslancov KSS, ktorým vyhovuje, že zakazuje diskrimináciu aj pre politické názory. „Ak by bol prijatý, nemohlo by sa stať, že niekto bude žiadať zakázať činnosť komunistickej strany,“ povedal tajomník KSS Ladislav Jača. Postoj k Beňovej návrhu si opozičné HZDS vyjasní v utorok.
Koaličné strany sa budú snažiť dohodnúť. „O podpore návrhu pani Beňovej zatiaľ nechceme špekulovať,“ povedal Malchárek.
Podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková nechce predbiehať udalosti, ale podľa nej by bolo aj pre občana výhodnejšie, ak by sa antidiskriminačné zásady dostali do jednotlivých existujúcich zákonov, čo je obvyklejšie aj v krajinách únie. Problém vidí v tom, či sa do týchto zákonov podarí dostať aj zákaz diskriminácie homosexuálov. „O to asi zvedieme odborný zápas,“ povedala.
Poslanec Gyula Bárdos z SMK zasa tvrdí, že jeho strana by radšej prijala jeden zákon, ale „metódou, ktorá nepoškodí koaličné vzťahy“.
Antidiskriminačný zákon už prijala predchádzajúca vláda, na návrh poslancov KDH však o ňom parlament nehlasoval.