
Iracký policajt postrelený omylom americkými vojakmi. FOTO - REUTERS
Blair používal ako jeden z kľúčových argumentov pre vojnu tvrdenie, že režim Saddáma Husajna môže svoje zbrane poskytnúť teroristom. Britská špionáž však podľa vyšetrovania výboru dospela tento rok vo februári k záveru, že Husajnov pád práve toto nebezpečie zväčší a vládu varovala.
Blair podľa správ parlamentného výboru pri svojej výpovedi uznal, že „jedným z najzložitejších aspektov celej veci je to, že je zrejmé nebezpečie, že útokom na Irak vyprovokujete práve to, čomu sa snažíte vyhnúť.“ Na druhej strane plynie podľa Blaira riziko i z toho, pokiaľ by sa nechal iracký problém neriešený. „ Tu sa jednoducho musíte nejako rozhodnúť,“ povedal Blair.
Osem irackých policajtov včera omylom zabili americkí vojaci v meste Falludžá v centrálnej časti Iraku. Policajti sa dostali pod paľbu Američanov pri prenasledovaní lupičov. Je to druhý nešťastný incident od stredy, keď americkí vojaci tiež vo Falludži jedného irackého policajta zastrelili a druhého zranili po tom, čo bol napadnutý ich konvoj.
Dvaja americkí vojaci zomreli a sedem bolo zranených pri útoku na vojenský konvoj v centrálnej časti Iraku.
Veliteľstvo americkej armády nedokáže vysvetliť príčiny šírenia ťažkého zápalu pľúc v jednotkách na Blízkom východe, Ázii a Afrike. Dvaja vojaci na ochorenie zomreli v Iraku a 17 sa nakazilo v ďalších oblastiach. Zdravotníci vylúčili možnosť, že ide o nákazu vírusom SARS. Zatiaľ len vedia, že sa na ťažkom priebehu ochorenia možno podieľa fajčenie, pretože 15 z nakazených boli silní fajčiari. Armáda požiadala americké zdravotnícke organizácie, aby sledovali, či sa u vojakov, ktorí sa vracajú z posádok v Iraku, Afganistane a okolitých krajinách, nerozvíjajú symptómy akútneho dychového zlyhania. (čtk)