
FOTO - REUTERS
Amerika smúti. V noci na včera zomrela v nashvillskej nemocnici hviezda americkej populárnej hudby Johnny Cash. Hrdina country, ktorého hudba presiahla tento žáner, bol už počas svojho života chodiacou legendou. Jeho vernými fanúšikmi boli aj uznávaní hudobníci ako Bob Dylan, Bono alebo Nick Cave.
Ešte dlhé roky bude jedinou osobnosťou, ktorá vystúpila v Bielom dome a aj vo väznici. Pozíciu hviezdy do konca života odmietal, veď aj Praha si v rokoch 1978 a 1997 mohla vypočuť jeho skromnú úvodnú vetu, ktorou začínal vystúpenia: „Ahoj, ja som Johnny Cash.“
Majiteľ hlbokého a temného hlasu, autor skvelých skladieb ako I Walk The Line, Folsom Prison Blues alebo San Quentin, získal za päťdesiatročnú hudobnú dráhu jedenásť cien Grammy. Nahral okolo 1500 piesní, ktoré sa objavili na 500 albumoch. V roku 1980 bol uvedený do country a o dvanásť rokov neskôr do rokenrolovej siene slávy. To sa podarilo iba Elvisovi.
Johnny Cash sa narodil v roku 1932 v Arkansase v chudobnej farmárskej rodine. V prvej polovici päťdesiatych rokov spolu neznámym vodičom kamiónu Elvisom Preslym nahrával pre malú spoločnosť Sun v Memphise. Až prestup do veľkého hudobného vydavateľstva Columbia mu zabezpečil obrovskú popularitu a „vyrobil“ hity ako Ring of Fire, Man in Black, A Boy Named Sue, It Ain‘t Me Babe alebo Wanted Man.
O štvancoch a mužoch mimo zákona spieval tak vierohodne, až si ľudia mysleli, že sedel dlhé roky v base. V skutočnosti za mrežami strávil dohromady iba týždeň, a to za výtržníctvo a drogové delikty, čo odkazuje na temnejšiu stránku jeho osobnosti, poznačenú závislosťou od alkoholu a práškov na spanie.
V osemdesiatych rokoch jeho kariéra upadala. Jeho znovuzrodeniu pomohla zmluva so spoločnosťou American Recordings, ktorú viedol známy producent a Cashov veľký fanúšik Rick Rubin. V roku 1994 až 2003 nahral päť cenných albumov. Pre vážne zdravotné problémy, ktoré zapríčinili ťažké nervové ochorenie, prestal ešte v roku 1997 koncertovať. Venoval sa práci v štúdiu. „Pokiaľ budem môcť nahrávať, bude to dobré. Hudba je súčasťou môjho života. Dokonca si nôtim aj v spánku,“ povedal pre LA Times.
Ešte v roku 1993 nahral na album U 2 Zooropa pesničku The Wanderer. „Je to najlepšia skladba, akú sme kedy urobili. Vidíte, a ja na nej nespievam,“ povedal vtedy Bono. Prostredníctvom jeho posledných albumov mohlo Casha spoznať aj mladé publikum, keď do svojho repertoáru zaradil pesničky od Nicka Cava, Soundgarden alebo Toma Pettyho. Iba týždeň pred smrťou získal za video k piesni Hurt cenu MTV. Z nashvillskej nemocnice mal namierené rovno do štúdia, kde s Rubinom pripravoval ďalší album. V archívoch American Recordings je stovka pesničiek, ktoré sa nevošli na jeho predchádzajúce platne a čakajú na vydanie.
Nick Cave, ktorý s Cashom spolupracoval na jeho poslednom albume The Man Comes Around, pre BBC povedal: „Jeho hlas bol skutočný. Bolo tam všetko - nebo a peklo zároveň.“