Nenastúpil do prvého ročníka základnej školy, ale rovno do druhého, ôsmy a deviaty ročník stihol absolvovať za jeden školský rok. Z medzinárodnej matematickej olympiády v japonskom Tokiu si nedávno doniesol bronzovú medailu.
Za všetko hovorí aj to, že napriek svojmu veku je už štvrták. Profesor matematiky Ján Adámik tvrdí, že takúto matematickú hlavu v škole ešte nemali. „Predpokladám, že ešte v tomto roku by mal dosiahnuť úspechy. Je cieľavedomý, neverím, že by zaspal na vavrínoch,“ dodáva.
Na budúci rok chce Tomáš začať študovať informatiku na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského, kde by ho podľa všetkého mali vziať bez skúšok. Momentálne má individuálny študijný plán, aby sa mohol venovať predmetu, kde dosahuje medzinárodnú úroveň.
„V prvých dvoch ročníkoch som sa hľadal a skúšal som svoje sily aj vo fyzike av chémii. Vďaka profesorovi Adámikovi som sa začal venovať hlavne matematike. Myslím si, že trieštiť v tomto smere sily a vedomosti by nebolo dobré,“ dodáva Tomáš.
Matematická olympiáda z posledného školského roka mu dáva za pravdu. V krajskom kole ešte skončil štvrtý, celoslovenské v Prešove už vyhral. Nasledujúce výberové konanie ho posunulo medzi tím, ktorý mal Slovensko reprezentovať v Japonsku. „Bolo to pomerne náročné. Počas dvoch dní sme absolvovali po tri príklady. Slovenský tím obstál veľmi dobre, odniesli sme si štyri bronzy. Aj v celkovom hodnotení krajín sme mali dobré umiestnenie,“ dodáva. Dostať sa cez matematiku do Japonska považuje Tomáš za jeden zo splnených snov.
Matematické bunky zdedil Tomáš zrejme po mame, ktorá učí matematiku a informatiku na strednej škole. Napriek úspechom v tomto odbore nie sú čísla a príklady jedinou Tomášovou záľubou: „Dalo by sa ísť na hranicu svojich možností a možno siahnuť po zlate. Nechcem však venovať všetok svoj čas iba matematike, lebo život je aj o niečom inom,“ hovorí úspešný študent, ktorý si rád zahrá aj v kapele na gitare.
KVETA FAJČÍKOVÁ