FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Na to, aby človek zistil, aký má tlak, už nemusí chodiť do ordinácie. Digitálne tlakomery sú dnes súčasťou mnohých domácich lekárničiek. Pravidelné meranie tlaku doma vedia oceniť aj lekári – pacient im môže totiž poskytnúť objektívnejšiu informáciu o svojom tlaku, ako môže získať lekár počas jediného merania v ordinácii.
V ambulancii je človek neraz v strese a aj následkom toho sa mu zvyšuje krvný tlak. Meranie je skreslené a lekár na jeho základe môže predpísať vyššiu dávku liekov, aj keď to nie je potrebné. Ako si správne vybrať tlakomer na domáce meranie tlaku?
Podľa čoho ho vyberať
* Pri výbere digitálneho tlakomeru je veľmi dôležité ohodnotenie najmenej tromi medzinárodnými certifikátmi kvality.
* Dostupný a spoľahlivý záručný a pozáručný servis.
* Poraďme sa v lekárni či výdajni zdravotníckych potrieb, kde nám tlakomer nielen vyskúšajú, ale nás s ním naučia i správne zaobchádzať. V mnohých lekárňach vo vymedzenom čase merajú krvný tlak zdarma. Využime túto príležitosť a tak sa priamo s tlakomerom zoznámme.
Tlakomery s manžetou na rameno
V nižších cenových reláciách sa pohybujú prístroje s ručnou pumpičkou, teda s ručným nafukovaním manžety. Tlakomery opatrené kompresorom, s poloautomatickým či plnoautomatickým nafukovaním manžety, poskytujú vyšší komfort, sú teda o niečo drahšie. Pamäť oboch druhov prístrojov uchováva posledné meranie, oba majú veľký displej, identifikujú chyby a poruchy, kontrolujú batérie a automaticky sa vypínajú. Súčasťou plnoautomatického tlakomeru s manžetou na rameno a kompresorom je systém „Fuzzy-Logic“ – automatické vyhodnocovanie merania už počas napúšťania manžety.
Mobilné zápästné tlakomery
Majú plnoautomatické nafukovanie manžety, veľký displej, ich pamäť uchováva posledné merania (až do 30), identifikujú chyby a poruchy, kontrolujú batérie a automaticky sa vypínajú systémom „Fuzzy-Logic“. Sú vhodné i na cesty, vďaka premyslenému minimalizovanému dizajnu sú nenáročnou súčasťou batožiny.
Tlakomery novej generácie
Úplnou novinkou na svetovom trhu sú lekárske digitálne tlakomery s viacnásobným meraním – využíva sa pri nich „MAM“ technológia (Microlife Average Mode – počítačovo „priemerované“ merania). Trojnásobné meranie počas 5 minút sa spracúva mikroprocesorom a výsledkom sú vypočítané hodnoty tlaku krvi pacienta v pokoji. Konečnú hodnotu krvného tlaku nameranú „MAM“ technológiou považujú odborníci za najpresnejšiu – zodpovedá hodnotám v stave pokoja. Prístroje majú sytém „Fuzzy-Logic“. Pamäť uchováva 2 x 30 meraní (môžu ich súčasne používať 2 osoby). Slovensko patrí medzi prvé európske krajiny, kde je opakované meranie s vyhodnotením v ponuke lekární už dnes a za ceny dostupné pre verejnosť.
Zásady merania:
* Dôkladne si preštudujte návod.
* Tlak si merajte vždy v rovnakom čase, pretože počas dňa krvný tlak kolíše.
* Hodinu pred meraním nepite kávu a nefajčite.
* Päť až desať minút pred meraním buďte v pokoji.
* Pri tlakomere na rameno držte zápästie vo výške srdca. Keď je ruka vyššie, nameria sa tlak oveľa nižší ako je skutočný a naopak.
* Nepohybujte sa a nerozprávajte.
* Medzi dvoma meraniami nechajte ubehnúť pár sekúnd.
* Namerané hodnoty zapíšte alebo uložte do pamäte prístroja. Porovnávajte iba hodnoty tlaku namerané v tom istom čase – ranné s rannými a večerné s večernými.
* Merania robte niekoľkokrát za deň. Jednu hodnotu tlaku nikdy neberte za smerodajnú, potrebujete súbor meraní.
Klasifikácia vysokého krvného tlaku podľa Svetovej zdravotníckej organizácie
Kategória Krvný tlak (mm Hg)
Systolický TK Diastolický TK
Optimálna hodnota pod 120 pod 80
Normálna hodnota pod 130 pod 85
Vyššia normálna hodnota 130 až 139 85 až 89
HYPERTENZIA
Hraničná hypertenzia 140 až 149 90 až 94
1. stupeň hypertenzie (mierna) 140 až 159 90 až 99
2. stupeň hypertenzie (stredne ťažká) 160 až 179 100 až 109
3. stupeň hypertenzie (ťažká) nad 180 nad 110