
Antonín Kratochvíl pri svojej fotografii. FOTO – ČTK
íl, ktorý žije v Amerike. „Samozrejme, keď je niečo podobné predo mnou, tak to vyfotím, ale tak, aby sa to ocitlo ešte v nejakom inom kontexte. Napríklad v absurdite vojny.“
Najvýznamnejší český fotožurnalista súčasnosti vystavuje snímky z Iraku v pražskom Karolíne, kde dopĺňa expozíciu víťazných fotografií súťaže World Press Photo. Kratochvíl získal v medzinárodnej konkurencii dve prvé ceny. Za snímku z barmského väzenia v kategórii reportáží a prvenstvo v kategórii Príroda a životné prostredie za fotografiu ženy predávajúcej mäso v Kongu. Antonín Kratochvíl dostal Cenu Prahy aj od primátora Pavla Béma. „Počas tridsiatich piatich rokov svojho profesionálneho pôsobenia som dostal množstvo cien,“ povedal počas svojej nedávnej návštevy Prahy. „Toto uznanie si však budem veľmi vážiť, lebo som tu vyrastal a po odchode v šesťdesiatych rokoch som sa sem túžil vždy vrátiť.“
Širšiu kolekciu snímok predstavuje Kratochvíl v Českom centre vo Viedni. Urobil ich pri vojenskej operácii spojencov proti režimu Saddáma Husajna a po prvýkrát pritom použil digitálny fotoaparát. Do vojny vstúpil so spojeneckou armádou, ale v krajine sa pohyboval ako nezávislý novinár bez ozbrojeného sprievodu, čo mu vraj robilo veľa starostí. V súčasnosti pracuje na knihe o životnom prostredí, v ktorej nové zábery z Iraku vytvoria záverečnú kapitolu.
World Press Photo ponúka až do 24. septembra v Krížovej chodbe pražského Karolina 150 fotografií. Je tam aj záber zachytávajúci ničivé zemetrasenie v Iráne. Za fotografiu chlapca, tlačiaceho tvár k nohaviciam svojho mŕtveho otca, získal absolútne prvenstvo tridsaťtriročný arménsky fotograf Eric Grigorian, pôsobiaci v Los Angeles.
(pet)