Len počítač vie, kedy sa ťave zlomí chrbát

Peter Coveney a Roger Highfield: Mezi chaosem a řádem. Hranice komplexity: hledání řádu v chaotickém světě * Mladá fronta * Praha 2003 * Preložil František Slanina

Veľká Británia, Cambridge, 1935. Prvý raz sa stretávajú geniálny vynálezca sebareprodukujúceho sa automatu, miláčik žien John von Neumann, ktorý zbožňuje pikantné historky a spoločenské večierky, a nemenej geniálny, ale zakríknutý Alan Turing s neudržiavanými nechtami, ktorý chce zostrojiť umelý mozog a neskôr pomôže svojím šifrovacím umením spojencom vyhrať vojnu. Z tejto udalosti by možno Mary Shellyová vyťažila štvrtý variant Frankensteina. Chemik Peter Coveney a novinár Roger Highfield však stretnutím dvoch mužov, ktorí položili základy výpočtovej techniky, začali putovanie za hľadaním poriadku v chaotickom svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Von Neumann a Turing sú všadeprítomnými sprievodcami po 400-stranovej knihe, pretože sa podľa autorov stali zásadnými postavami pre vedu o komplexite. „Stratégia zháňania potravy mravcov, konvektívne obrazce, tvoriace sa v zahrievanej nádobe s olejom, aj nepravidelný tlkot ľudského srdca patria k množstvu komplexných systémov, ktoré by nebolo možné simulovať bez číslicového počítača,“ píšu.

Autorom prekáža, že svet je rozobratý na gény a atómy a rozškatuľkovaný na tisícky neprepojených vedeckých odborov, preto sa čoraz viac vzďaľuje ich pochopeniu. Nepopierajú dôležitosť hľadania jednoduchých riešení a rozoberania (redukcie) všetkého na najmenšie čiastočky. Súčasne však považujú víziu sveta, ktorú vytvorila „redukcionistická“ veda, za chladnú a osamelú. Tento strohý svetový názor prakticky oddelil vedu od zvyšku ľudskej kultúry, tvrdia. A pretože odmietajú žiť v takomto chladnom svete, snažia sa novo rozmýšľať o kolektívnom správaní atómov a molekúl v živých aj neživých organizmoch, neurónov v mozgu alebo bitov v počítači.

SkryťVypnúť reklamu

Preto hľadajú a testujú jeden argument za druhým, citujú a komentujú rad za radom stovky vedeckých prác, vysvetľujú princíp mnohých záhadných prístrojov, dejov a systémov, ako je bruselátor (spojený s mestom pôsobenia ich inšpirátora Ilyu Prigogina), fuzzy logika, podivný atraktor, molekulárne počítače, neurónové siete alebo fraktály (prvý ich „polapil“ a opísal v roku 1975 Poliak Benoit Mandelbrodt). Ako pod čiarou poznamenal František Slanina, ktorý obohatil knihu okrem vynikajúceho prekladu aj ďalšími postrehmi, Mandelbrodt svojho času utiekol z Poľska včas, aby neskončil v plynovej komore.

Typický bol aj osud Belousovovej-Žabotinského reakcie, lebo Belousov si pred polstoročím tiež užil svoje, keď sa snažil presvedčiť sovietsky vedecký establišment, že narazil na niečo neuveriteľne zaujímavé, čo sa zdalo potvrdením samoorganizácie hmoty v stave ďaleko od rovnováhy. Mimochodom, živý systém musí sám seba udržiavať práve v nerovnovážnom stave, lebo rovnováha z biologického hľadiska rovná sa smrť. Alan Turing dosiahol svoju „rovnováhu“ v júni 1954, keď nemal ani 42 rokov. Otrávil sa kyanidom, lebo nevydržal tlak okolia pre svoju homosexuálnu orientáciu – povojnová Británia homosexualitu netolerovala, a tak prišla o jedného z najväčších mužov.

SkryťVypnúť reklamu

Aj náš mozog je, našťastie, stále v nerovnovážnom, chaotickom stave. Odohráva sa v ňom súčasne množstvo dejov. Niektoré sú v porovnaní s modernými počítačmi archaické; napríklad neuróny si vymieňajú signály miliónkrát pomalšie ako medené počítačové drôty. A tak sa ani niet čo čudovať, že to nie je náš mozog, ale počítač, ktorý sa lepšie vyzná v jednotlivých dejoch chaotického sveta. Napríklad Per Bak z Brookhavenu pomocou počítačových simulácií pieskových kôp dokázal, že jedno jediné zrniečko môže spustiť lavínu. Počítač teda zistil, obrazne povedané, kedy a ako povestná posledná slamka zlomí ťave chrbát.

Náš mozog však zatiaľ nemá dôstojnú umelú konkurenciu, práve pokiaľ ide o komplexitu úloh, ktoré musí každý deň riešiť. Neostáva asi iné, ako spolu s autormi dúfať, že možno rozlúštenie tajomstva mozgu prinesie aj rozlúštenie tajomstva komplexity.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 762
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 599
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 738
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 627
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 600
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 348
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 123
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 247
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu