
V Apoštolskej nunciatúre v bratislavskom Horskom parku prijímal pápež troch najvyšších ústavných činiteľov, každého na 15 minút. Prezident Rudolf Schuster prišiel aj s početnou delegáciou svojej kancelárie a rodiny. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Pokojný, ale veľmi unavený – tak včera pôsobil 83-ročný Ján Pavol II., keď predpoludním priletel na svoju tretiu návštevu Slovenska. Lietadlo pristálo v Bratislave s 25-minútovým meškaním.
Prítomní museli dlhšie čakať, kým pápež vystúpil z lietadla. Neobjavil sa na pristavených schodoch, ale vyšiel iným vchodom na kresle na kolieskach. Chlebom a soľou ho privítala dvojica v detvianskom kroji a prezidentský pár. V jeho sprievode prešiel po červenom koberci k celej slovenskej delegácii.
Po hymnách podala čestná jednotka vojenskej stráže pápežovi hlásenie, na ktoré pápež prikývol. Jeho gestá boli unavené, rukou si podopieral tvár, kde tu sa však pousmial.
Po Schusterovom privítaní pápež prehovoril. „Ďakujem Pánovi, že mi doprial už po tretí raz vstúpiť na milovanú slovenskú zem,“ začal po slovensky. Slová vyslovoval ťažko, chvíľkami sa odmlčal, nakoniec pre únavu prejav prerušil.
V čítaní pokračoval slovenský kňaz Robert Urland, ktorý pôsobí na sekretariáte vo Vatikáne. Pápež si oddýchol, nakoniec naznačil, že prejav sám dočíta. Zopakoval aj časť už prečítaného textu.
Na letisku potom nastúpená politická elita a cirkevní hodnostári jednotlivo pristupovali k pápežovi. Dojatie neskryl predseda parlamentu Pavol Hrušovský ani prezident Rudolf Schuster, ktorý sa viackrát pápežovi prihovoril. Formálnejšie predstúpili ministri Eduard Kukan či Ivan Mikloš. Premiér Dzurinda sa podľa gest pokúsil zažartovať.
Manželky politikov mali podľa protokolu tmavé kostýmy s čiernymi klobúčikmi. Prvá dáma Irena Schusterová prišla v tmavomodrom kostýme s klobúčikom a v modrej peleríne.
Demonštrantov bolo pomenej
Pred príletom pápežovho lietadla bola v strehu mnohočlenná ochranka, aby sa na letisko neprešmykla žiadna nepovolaná osoba. Dve hodiny pred očakávaným termínom sa za plotom zhromažďovali radoví veriaci, mníšky, za nimi v tichosti rozprestreli svoje plagáty nespokojenci z iniciatívy Povedz to nahlas – Nie katolizácii Slovenska. Spoza plota však pútnici veľký výhľad nemali.
Hlavu katolíckej cirkvi vítali krikom aj potleskom. „Sme tu prvýkrát, chystáme sa sprevádzať pápeža po všetkých mestách, kde bude,“ povedala pre SME Kristína z Krakova zo šesťčlennej poľskej skupinky.
Novinári
Desiatky fotografov, kameramani, novinári s mobilmi v rukách pripravení diktovať, či posielať prvé správy. Mnohí s ďalekohľadom na krku striehli vo vyčlenenom priestore na tribúne, aby zachytili každé gesto unavenej tváre Jána Pavla II.
Prišli z celého sveta. Okrem slovenčiny na letisku najčastejšie zaznievala poľština, po nej taliančina, angličtina, maďarčina, nemčina. Novinárov bolo asi 200.
Špeciálne zahraničných novinárov privítal krátko pred príchodom pápeža arcibiskup Ján Sokol. Nezabudol však dodať, že ich žiada, aby „boli objektívni, aby písali pravdu, aby mali etiku a svedomie“.
Na otázku, prečo si pápež vybral Slovensko na návštevu už tretíkrát, Sokol odpovedal: „Lebo má Slovensko rád.“ Dodal, že je to aj preto, že krajina má stále stabilné kresťanské korene. „Vybral si Slovensko, aby tak trochu viac zdôraznil aj iným krajinám kresťanské korene Európy.“
Ani v Trnave nečítal svoj príhovor osobne
TRNAVA – Pápež Ján Pavol II. ani v Trnave nečítal svoj príhovor osobne. V trnavskej Katedrále svätého Jána Krstiteľa musel jeho slová tlmočiť veriacim kardinál Jozef Tomko.
Pápež poprial veriacim, aby vo svojich srdciach živili vedomie Božej prítomnosti. „V každodennom živote sa tak stanete, podľa vzoru Jána Krstiteľa ohlasovateľmi i svedkami milujúcej a spasiteľnej Božej prítomnosti v dnešnom svete.“
Tohto predchodcu Ježiša Krista označil za muža žijúceho v samote naplnenej Božou prítomnosťou a ohlasujúceho príchod Baránka Spasiteľa.
Modlitebné stretnutie v trnavskej katedrále, ktorého témou bolo Povýšenie sv. Kríža a kríž ako symbol spásy, viedol pápež osobne. Počas stretnutia dal bratislavsko-trnavskému arcibiskupovi Jánovi Sokolovi pozlátený kalich, ktorý má byť jeho darom trnavskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa.
Pápežove slová si priamo v katedrále vypočulo takmer tisíc veriacich. Ďalšie tisícky sledovali pobožnosť z námestia. (tasr)
Prezidenta, premiéra a predsedu parlamentu prijal pápež na Apoštolskej nunciatúre v Horskom parku s asi polhodinovým sklzom oproti plánu.
Pápež sedel v malej sále v kresle, vyzeral spokojne. Rýchlym pohybom požehnával návštevníkov, ktorých mu predstavovali, a odovzdával im na pamiatku medailu v ozdobnej kazete.
Každý ústavný činiteľ sa zdržal asi pätnásť minút, časť z nich ubral fototermín pre skupinku vybraných reportérov a kamery televízií.
Politici rozprávali po slovensky, pápež svoje krátke poznámky tiež hovoril po slovensky. Z úzadia audiencie pozorne sledoval pápežov osobný tajomník Stanislaw Dziwis.
„Slováci sú dobrí ľudia,“ povedal pápež počas stretnutia s prezidentom Rudolfom Schusterom. Prezident prišiel s celou svojou kanceláriou, oboma deťmi aj vnúčatami. Hoci sa s Jánom Pavlom II. stretol už viackrát, „každé stretnutie je iné a je vzrušujúce,“ povedal Schuster po stretnutí. Myseľ a pamäť pápeža sú podľa neho stále výborné.
„Bolo to dojímavé,“ povedal po svojich 15 minútach premiér Mikuláš Dzurinda. Pápežovi predstavil aj svoje dve dcéry a manželku Evu. Povedal, že nie je náhoda, že v krátkom čase prichádza pápež na Slovensko tretíkrát. „Bez veľkého pátosu môžem povedať, že je to prejavom jeho lásky k nám. My by sme si mali povedať, čo urobíme preto, aby sme si túto lásku zaslúžili.“
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský, ktorý tiež prišiel s manželkou a so synom, bol očividne dojatý. „Takýto zážitok sa dá ťažko opísať slovami. Človek to musí prežiť,“ povedal. V krátkom rozhovore podľa neho pápež spomenul aj tému európskej ústavy. „Povedal som mu, ako problém vidíme my.“
Časť pápežskej suity počas prijatí stála vonku pred budovou, pred vetrom si chránila svoje fialové čiapočky. Stačila chvíľka a hlavný ceremoniár pápežských omší biskup Pietro Marini ju musel dvíhať z pestovaného trávnika.
Audiencie trvali asi hodinu, po odchode limuzín okolie nunciatúry na chvíľu stíchlo. Pápež oddychoval pred podvečernou cestou autom do Trnavy. (mar)