
Na miesto, kde neznámy muž v stredu smrteľne zranil Annu Lindhovú, prišli včera položiť kvety tisíce obyvateľov Štokholmu. FOTO – REUTERS
: Myslíme na teba, Anna Lindhová.
„Myslel som si, že sa z toho dostane „ hovorí obyvateľ Štokholmu Kent Eric Johannison a rozplače sa. O smrti ministerky sa dozvedel od reportérky BBC. „Je to tragické, nedáva mi to zmysel, bolo to tak veľmi nepotrebné,“ opakuje Johannison. Nasadne na bicykel a odchádza preč.
Pred nemocnicou Karolinska, kde Lindhová po komplikovanej operácii zomrela, sa zhromažďujú ľudia. Prinášajú kvety, hlavne symbol Lindhovej sociálnych demokratov – ruže – a stále opakujú: Prečo?
„Je mi ľúto hlavne jej manžela a detí. Mám malé dieťa, tak myslím na jej deti,“ hovorí Ann Eenteleová.
Lindhovej vražda Švédom pripomenula smrť iného obľúbeného politika, Olofa Palmeho. „Keď som počul o ministerke, povedal som si: Už nie,“ hovorí štokholmský obchodník Malin.
Švédska verejnosť nechápe, komu a prečo mohla Lindhová tak prekážať. „Nie sme nikomu nepriateľmi a Lindhová sa vždy snažila o dialóg,“ zamýšľa sa Goran. Stojí vo dverách jedného z kostolov v Upsalle, čo otvorili svoje brány a umožnili ľuďom vyjadriť sústrasť.
Smútok a nechápavé reakcie Švédov prežíva celý svet. Švédska šéfka diplomacie bola v prevažne mužskom svete kuloárov a zásadných rozhodnutí príjemným osviežením a rovnocenným partnerom.
„Pamätám si na naše posledné stretnutie cez víkend v Taliansku. Zanechala nás tam a s úsmevom sa ponáhľala robiť eurokampaň,“ spomína na Lindhovú šéf Európskej komisie Romano Prodi.
Politici o nej hovorili ako o mimoriadne inteligentnej, schopnej a zapálenej političke.
Niektorí pozorovatelia prirovnávajú stratu Lindhovej k strate vyslanca OSN v Iraku Sergia Vieira de Mella. Obaja sa považovali za bojovníkov za ľudské práva a tiché, ale dôrazné hlasy svetovej diplomacie. „Bola to veľká Európanka a každý ju miloval,“ rozlúčil sa s ňou britský minister pre Európu Dennis Mac Shane.
(mik)