
FOTO – REUTERS
Švédsku ministerku zahraničných vecí Annu Lindhovú (na snímke Reuters) v stredu popoludní napadol nožom neznámy muž. Vtedy nikto netušil, že sa už z početných bodných a rezných zranení nedostane. V noci sa jej stav zhoršil a o niekoľko hodín neskôr už švédske tlačové agentúry oznámili jej smrť.
Švédsko si okamžite spomenulo na Olofa Palmeho. Bývalého premiéra zavraždili podobným spôsobom v roku 1986 vo chvíli, keď sa spolu s manželkou vracal z kina. Len kúsok od miesta, kde došlo k útoku na Lindhovú. Napriek najväčšej policajnej akcii vo švédskej histórii sa jeho vraha nepodarilo dodnes vypátrať.
K stredajšiemu atentátu na ministerku, ktorú mnohí pasovali do úlohy budúcej premiérky, došlo v obchodnom dome v centre Štokholmu, kde práve nakupovala. Ako neskôr povedala jedna zo svedkýň Hanna Sunbergová, keď Lindhová nastupovala na eskalátor, pribehol k nej muž a niekoľkokrát ju bodol nožom. „Bože, on ma bodol do brucha,“ povedala jej Lindhová a zviezla sa na zem.
Atentátnik ušiel. Polícia po ňom odvtedy pátra. Nevie však veľa, iba to, že mal na sebe vojenskú bundu, bol vysoký asi 185 centimetrov a „vyzeral ako Švéd“.
Neznámy zostáva aj motív jeho činu. Policajný hovorca však agentúre AP povedal, že bol asi „dlho a dôkladne pripravovaný“.
Ministerku okamžite previezli do nemocnice. Pôvodné informácie hovorili, že zranenia sú síce vážne, ale nie smrteľné. Lekári desať hodín zápasili o jej život. Rany na bruchu, prsiach a rukách zasiahli pečeň, žalúdok a veľké cievy, pričom spôsobili početné vnútorné krvácania. O pol šiestej ráno nemocničné zdroje oznámili, že ministerka zraneniam podľahla.
„Jej rodina stratila matku a manželku. Sociálna demokracia stratila jedného z najprínosnejších členov. Vláda stratila schopnú političku a dobrú kolegyňu. Švédsko stratilo svoju tvár pred svetom,“ povedal so slzami v očiach zdrvený premiér Göran Persson.
Zdesenie neskrývali ani opoziční politici. „Stratili sme fantastickú ministerku zahraničia,“ povedal predseda Strany stredu Maud Olofsson.
Vražda razom vyvolala diskusie o „otvorenej spoločnosti“, na ktorú je hrdé celé Švédsko. Politici s výnimkou premiéra totiž dodnes nemajú telesných strážcov a pohybujú sa úplne voľne. Po včerajšku je pravdepodobné, že sa to zmení. Už v stredu premiér nariadil zvýšiť ochranu kráľa Karla Gustáva.
K Lindhovej smrti došlo len tri dni pred referendom o prijatí eura. Práve ministerka zahraničných vecí bola spolu s premiérom veľkým zástancom spoločnej meny, preto niektorí pozorovatelia špekulujú, že jej vražda môže s referendom súvisieť. Podľa polície tomu však zatiaľ nič nenasvedčuje.
Predreferendovú kampaň napriek tomu okamžite zastavili a nebolo jasné, či bude pokračovať. Neskôr vláda rozhodla, že referendum sa uskutoční v riadnom termíne, ale kampaň sa už neobnoví.
VRAŽDY POLITIKOV
11. septembra 2003 – Švédska ministerka zahraničia Anna Lindhová neprežila bodné zranenia, ktoré utrpela deň predtým.
12. marca 2003 – Srbský premiér Zoran Djindjič zomrel na následky zranenia pri atentáte v Belehrade. Srbská vláda obvinila z vraždy zemunský gang, ktorý vedie Milorad Lukovič a Dušan Spasojev, ktorí sú odvtedy na úteku. Polícia okrem nich obvinila aj bývalého dôstojníka špeciálnej srbskej politickej jednotky.
6. mája 2002 – Holandský krajne pravicový politik Pim Fortuyn podľahol strelným zraneniam z Hilversumu. Zastrelil ho radikálny ochranca práv zvierat Volkert van der Graaf.
27. októbra 1999 – Arménskeho premiéra Vazgena Sarkisjana a predsedu parlamentu Karena Demirčjana zastrelila pri rokovaní v budove parlamentu skupinka ozbrojencov.
4. novembra 1995 – V Tel Avive zastrelil židovský extrémista Jigal Amir izraelského premiéra Jicchaka Rabina.
28. február 1986 – V Štokholme neznámy útočník zastrelil švédskeho premiéra Olofa Palmeho.
18. septembra 1961 – Generálny tajomník OSN Dag Hammarskjöld zahynul pri leteckej katastrofe v Zambii, keď letel do Konga vyjednávať o ukončení občianskej vojny. Lietadlo údajne zostrelili žoldnieri najatí belgickou banskou spoločnosťou. (čtk)