BRATISLAVA – Priemerná mesačná mzda v slovenskom hospodárstve bola v poslednom štvrťroku o 600 korún vyššia ako vlani a dosiahla 14 118 korún. Výplaty však rástli len nominálne. Zvyšovanie cien bolo rýchlejšie, takže reálne sa mzdy znížili takmer o dve percentá.
„Už sa naplno prejavili reštrikčné opatrenia vlády, ktorých účinok sa dostavil v nižšej spotrebe štátu i domácností,“ povedal Mário Blaščák, analytik Ľudovej banky. Výdavky domácností tak prestali byť motorom ekonomického rastu.
Napriek tomu považujú ekonómovia hospodárstvo za zdravšie ako vlani. Tempo rastu slovenského hospodárstva bolo v druhom štvrťroku 3,9 percenta, čo je najviac z okolitých krajín. „Aj za celý rok by Slovensko malo dosiahnuť rast takmer štyrikrát vyšší ako v krajinách únie a tým doháňať ich ekonomickú úroveň. V tejto chvíli však nie je dôležité, koľko desaťročí presne bude dobiehanie trvať, ale aby Slovensko udržateľným spôsobom dosahovalo predstih,“ hovorí analytik Slávie Capital Pavol Ondriska. Podmienkou je podľa neho pokračovanie reforiem a odolnosť voči nezodpovedným požiadavkám odborov.
Autor: jj, tc