Septembrové teroristické útoky si pripomenuli obyvatelia rôznych častí sveta

Tokio 11. septembra (TASR) - Obyvatelia rôznych častí sveta si dnes pripomenuli druhé výročie útokov na USA z 11. septembra 2001 modlitbami, sľubmi pokračovať ...

Tokio 11. septembra (TASR) - Obyvatelia rôznych častí sveta si dnes pripomenuli druhé výročie útokov na USA z 11. septembra 2001 modlitbami, sľubmi pokračovať v boji proti terorizmu a myšlienkami o zmenách, ktoré vyvolala táto tragická udalosť v medzinárodnom meradle.

V Austrálii stovky Američanov a dobrovoľníkov vysadili na pamiatku obetí, medzi ktorými bolo aj najmenej desať Austrálčanov, asi 3000 stromov v jednom z parkov v Sydney.

Premiér John Howard pri tejto príležitosti konštatoval, že nikto v súčasnom svete sa nemôže cítiť bezpečne a mimo dosahu teroristov. "Táto vojna proti terorizmu sa bude pravdepodobne tiahnuť roky a nikto sa nemôže cítiť mimo dosahu terorizmu," povedal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Útoky z 11. septembra si pripomenulo aj asi 100 študentov a žiakov v malej kresťanskej škole v meste Multán v prevažne moslimskom Pakistane, ktorí si uctili obete zapálením sviečok a minútou ticha.

Susedná India, ktorá obviňuje Islamabad z podporovania islamských teroristov na jej území, si pripomenula druhé výročie útokov tým, že dnešný deň vyhlásila za Deň boja proti terorizmu.

Pri americkom veľvyslanectve v japonskom Tokiu viedli buddhistickí mnísi asi 20 ľudí v modlitbe za mier. Šestnásť demonštrantov neskôr za prítomnosti polície skandovaloi protivojnové heslá. Pri septembrových útokoch zahynulo aj 24 Japoncov.

Výročie smutných udalostí z 11. septembra si chvíľou ticha pripomenulo aj približne 100 civilistov a vojakov v Bagdade, ktorí sa pri tejto príležitosti spolu s americkým administrátorom Iraku Paulom Bremerom a veliteľom amerických síl v tejto krajine Ricardom Sanchezom zišli v bývalom Republikánskom paláci zosadeného vodcu Saddáma Husajna. Na podobnej ceremónii sa zúčastnili aj príslušníci 4. pešej divízie v Saddámovom rodisku Tikrít.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Deti si nechcú čistiť zuby? Rady, ako zlomiť ich odpor
  2. Domáce poistenie v dobe nárastu extrémov počasia a škôd
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  4. Urobte krok k štúdiu, ktoré premení vašu vášeň na profesiu.
  5. Ficova vláda extrémne zbrojí, u Kaliňáka kašlú na zákon
  6. Slony, ticho savany, Kilimandžáro. Keňa je skvelá na prvé safari
  7. Anna Macaláková: Výnos je len časť príbehu investície
  8. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  1. Soňa Müllerová: Po päťdesiatke som začala byť sama sebou
  2. Domáce poistenie v dobe nárastu extrémov počasia a škôd
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  4. Do Toskánska netreba cestovať ďaleko. Nájdete ho na Gemeri
  5. Urobte krok k štúdiu, ktoré premení vašu vášeň na profesiu.
  6. Deti si nechcú čistiť zuby? Rady, ako zlomiť ich odpor
  7. Ficova vláda extrémne zbrojí, u Kaliňáka kašlú na zákon
  8. Anna Macaláková: Výnos je len časť príbehu investície
  1. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku 17 962
  2. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 8 167
  3. Ficova vláda extrémne zbrojí, u Kaliňáka kašlú na zákon 5 009
  4. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 809
  5. Slony, ticho savany, Kilimandžáro. Keňa je skvelá na prvé safari 3 704
  6. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta 3 606
  7. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí 3 401
  8. Anna Macaláková: Výnos je len časť príbehu investície 2 411
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu