Roman Adamčík, generálny manažér slovenskej basketbalovej reprezentácie, ktorá bude hrať od 19. septembra v Grécku na majstrovstvách Európy (súčasne ide o kvalifikáciu na olympijské hry 2004 v Aténach) informoval, že istá firma chcela poskytnúť našej basketbalovej asociácii milión korún, aby sprostredkovala vysielania šampionátu na druhom programe Slovenskej televízie. Člen krízového štábu STV a šéf športu Andrej Miklánek tento fakt v plnej miere potvrdil s tým, že viac ráz s manažérom rokoval.
Programové dôvody
Odmietnutie prenosov vyznieva veľmi podivuhodne, najmä keď ide o náš druhý najúspešnejší kolektívny šport (po hokeji). Basketbalistky už boli na kontinentálnom šampionáte druhé (1997), tretie (1993). Štvrtou priečkou na ME 1999 v Poľsku si zabezpečili účasť na hrách XXVII. olympiády v Sydney. Tam obsadili solídne siedme miesto (ako tretie najlepšie Európanky). Treba pripomenúť, že v tomto športe máme i dvojnásobného kontinentálneho klubového majstra z Ružomberka (1999, 2000).
Andrej Miklánek povedal: „Áno, ponúkali nám osem prenosov. Zo semifinále a finále aj v prípade, že by v ňom nehralo Slovensko. Odmietli sme z programových príčin. Druhý kanál STV nie je športový, náš záber je oveľa širší, mnoho príťažlivých projektov by sme museli zrušiť. Priamo zo športu by nám to narušilo vysielania z Davis Cupu Slovensko - USA v Bratislave (19. - 21. septembra) a prenosy zo stretnutí futbalovej Corgoň ligy.“
„Zadarmo“ nehrá úlohu
Televízny športový šéf zdôraznil, že hľadisko „zadarmo“ už nehrá kľúčovú úlohu. Pripomenul, že stále nie je úplne zanedbateľné, ani nekritizuje bývalé vedenie, ktoré v takýchto prípadoch okamžite prenosy zaraďovalo. „Ak bude druhá strana ochotná, stále sme pripravení o veci rokovať. V prípade, že by naše hráčky skutočne bojovali o medaily. Ak by napríklad nastúpili na finále, stálo by za úvahu ho vysielať. Aj z finančných zdrojov Slovenskej televízie. Netvrdím, že tak stopercentne bude, ale vec by sme uvážlivo a promptne riešili.“ Andrej Miklánek vo vysvetlení viac ráz upozornil, že dvojka STV nie je športový kanál a táto téma si iste bude vyžadovať širokú diskusiu.
Skutočne nevieme exaktne posúdiť prípadný záujem o prenosy. Iba sa domnievame, že by našli veľa priaznivcov. V tejto súvislosti citujeme slová ústredného riaditeľa STV Richarda Rybníčka z nedávnej bratislavskej tlačovej konferencie: „Tak ako ostatné verejnoprávne televízie na svete budeme sa špecializovať na najpopulárnejšie športy, ako aj tie, kde Slovensko dosahuje vynikajúce výsledky.“ Basketbal (mužský i ženský) celosvetovo spĺňa prvý bod, náš ženský zase ten druhý. O tom sa polemizovať skutočne nedá.
U susedov aj volejbal, basketbal, hádzaná
Domáce ligové zameranie v kolektívnych športoch výlučne na futbal a hokej, pri všetkom rešpekte k prioritám týchto hier, v súvislosti s celkovo úbohým diváckym záujmom (okrem hokejových play off v samom závere) považujeme za chybné. V šlágroch a zápasoch o majstra sú rovnako ako v hokeji vypredané aj basketbalové, hádzanárske a volejbalové športoviská.
Ak chce Slovák vidieť v televízii iný kolektívny (a poväčšine aj individuálny) olympijský šport, ako je futbal a hokej, musí si zapnúť českú, maďarskú alebo rakúsku televíziu. Naši susedia z bývalého spoločného štátu momentálne vysielajú na verejnoprávnom kanáli zápasy svojich volejbalistov z majstrovstiev Európy (medzi účastníkmi sú aj Slováci). ČTV 2 pravidelne zaraďuje priame prenosy z ligy v basketbale, volejbale a hádzanej. Týmto v našich krajinách populárnym a tradičným kolektívnym športom sa venuje pravidelný publicistický magazín.
Odmietnutie „zadarmo“? Nelogické!
Česko-slovenská majsterka sveta vo vrhu guľou (1983) a manažérka Českého atletického zväzu Helena Fibingerová je členkou Rady Českej televízie. Prácu športovej redakcie vo verejnoprávnej inštitúcii si nevie vynachváliť. „Náš druhý program perfektne napĺňa špecifické požiadavky. Slúži divákom, ktorí netvoria najširšiu skupinu obyvateľstva. Náplň je výberovou ,kuchyňou‘ špecialít z kultúry, vedy, faktografie, dokumentu, a pravdaže športu. Nikto sa u nás nikdy neozval, že by v programe bolo málo futbalu alebo hokeja. Spotrebiteľ si chváli práve široký záber. Ak už nejde o priamy prenos, zaraďujeme záznamy, rozbory, rozhovory, väčšie publicistické materiály.
Športu je akurát. Osobne som počula jedinú námietku. Raz sme nedávali priamy prenos z pretekov motocyklov na plochej dráhe. Česká televízia absolútne plní požiadavku verejnoprávnosti. Osobne som bola priam šokovaná skvelým seriálom pred atletickými majstrovstvami v Paríži s prierezom nielen doterajších svetových šampionátov, ale históriou celej atletiky. Robíme to tak pred mnohými vrcholnými udalosťami. Nielen olympiádou, futbalovými či hokejovými vrcholmi,“ povedala bývalá výnimočná atlétka.
Na otázku odmietnutia prenosov, ktoré im niekto ponúka grátis, sa usmiala. „Nie som pracovníčkou televízie, teda nemám právo túto skutočnosť rozoberať. Ale nelogické to rozhodne je. A poriadne.“
Iba o futbalových prestupoch?
Od verejnoprávnej televízie sa všeobecne vyžaduje, aby informovala, vzdelávala, bavila. V širokom spektre. Tak, aby si mohol svoj program vybrať aj divák z menej početnej skupiny príjemcov (mimochodom, basketbalisti netrvali na priamych prenosoch, akceptovali by i záznamy).
Ak sa štátna televízia nelíši nejakým spôsobom od komerčnej ponuky, stráca zmysel. Slovenská televízia, aspoň v športe, tento princíp často nerešpektuje ani v spravodajstve. O každom banálnom prestupe futbalistov, často v matných úvahách a vo hviezdach, vieme z obrazovky STV dopodrobna. O účasti basketbalistiek na ME zatiaľ skoro nič.