Za posledným rusko-iránskym sporom nie sú podľa námestníka ruského ministra jadrovej energetiky Valerija Govoruchina nijaké politické dôvody. „Iránci sa domnievajú, že musia dostať zaplatené za jadrové palivo, ktoré majú vrátiť do Ruska na uskladnenie a opätovné spracovanie, lebo ho považujú za svoj majetok,“ povedal Govoruchin podľa agentúry ITAR-TASS. „Ak neustúpia, Rusko bude musieť požadovať vyššiu cenu za palivo, ktoré má dodať do Iránu, pretože tá bude zahŕňať náklady na jeho neskoršie odkúpenie späť,“ dodal.
Normálne za spracovanie paliva krajina vyberá peniaze. Rusko sa však s Iránom dohodlo, že ho od neho prijme bezplatne. Malo to byť dostatočnou zárukou, že Iránci nebudú používať vyhorené palivo na vojenské účely. Tesne pred podpisom dohody však Teherán žiada finančné „odškodnenie“.
Govoruchin zároveň uviedol, že reaktor v Búšehri majú dokončiť v roku 2005, čo je o rok neskôr, ako sa pôvodne plánovalo. Oneskorenie vysvetlil nutnosťou vymeniť niektoré vybavenie poskytnuté nemeckou spoločnosťou Siemens ešte pred tým, ako od projektu v roku 1979 ustúpila.
K sporu medzi oboma štátmi dochádza v čase, keď o iránskom jadrovom programe diskutujú vo Viedni guvernéri krajín Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Po tom, ako Spojené štáty v utorok obvinili Irán z porušovania dohôd OSN o kontrole jadrových programov, iránski zástupcovia pohrozili revíziou svojej spolupráce s MAAE v prípade, ak agentúra obmedzí jeho právo na mierový jadrový program. (čtk, mm)