BELEHRAD - Prezidenti Chorvátska a súštátia Srbska a Čiernej Hory Stjepan Mesič a Svetozar Marovič sa včera vzájomne ospravedlnili za zlo a rany, ktoré si spôsobili títo predtým vojnoví nepriatelia pri krvavom rozpade Juhoslávie. Ospravedlnenia zazneli pri prvej štátnej návšteve chorvátskeho prezidenta v Belehrade od získania nezávislosti v roku 1991.
„Chcem sa ospravedlniť za všetko zlo, ktoré spôsobili alebo spáchali občania Srbska a Čiernej Hory komukoľvek v Chorvátsku,“ povedal Marovič, stojaci na čele zväzového štátu, ktorý na začiatku tohto roka nahradil Juhosláviu. „Ospravedlňujem sa, nie preto, že sa domnievam, že ľudia ako celok sú vinní, ale pre nás, aby sme boli schopní spoločne priviesť každého, kto je individuálne zodpovedný, pred spravodlivosť.“
Mesič uviedol, že toto ospravedlnenie prijíma, a tiež sa ospravedlnil za škody a bolesť, ktorú Chorváti spôsobili obyvateľom Srbska a Čiernej Hory. Vzájomné ospravedlnenia boli podľa agentúry AP prekvapujúce, lebo vzišli od vodcov krajín, ktoré až dosiaľ neboli ochotné priznať vojnové zločiny spáchané vlastnými občanmi. Sú tiež znakom snáh týchto krajín zlepšiť vzájomné vzťahy a posunúť sa od vojnovej minulosti.
Pre Mesiča, ktorého zvolili za chorvátskeho prezidenta pred troma rokmi, bola dnešná návšteva symbolická aj preto, lebo bol až do chorvátskej nezávislosti predsedom predsedníctva (kolektívnej hlavy štátu) bývalej Juhoslávie.
V Chorvátsku spolu začali bojovať Chorváti a Srbi potom, čo sa menšinoví Srbi vzbúrili proti jednostrannému odtrhnutiu Chorvátska od bývalej Juhoslávie. Vtedajší srbský prezident Slobodan Miloševič vzburu podporil a Belehrad povstalcom pomáhal finančne i dodávkami zbraní. Vo vojne v Chorvátsku zahynulo viac než 15-tisíc ľudí. Hoci napätie z minulosti je medzi Záhrebom a Belehradom pretváva, otázky sporných území, nástupníctvo a práv menšín sa pomaly riešia spoločne s liberalizáciou obchodu, zlepšením dopravného spojenia a telekomunikácií.
(čtk)