V Južnej Afrike si prisťahovalcov chvália

Juhoafrickí černosi ich hanlivo prezývajú amakwerekwere (pijavice). Imigračné úrady pripúšťajú, že po páde apartheidu sa ich do Južnej Afriky prisťahovalo až desať miliónov. V prieskumoch verejnej mienky sú hneď po rasizme druhou najväčšou príčinou spoloč


V najväčšom juhoafrickom zbernom centre Lindela pri Johannesburgu čaká na deportáciu vyše 20-tisíc ilegálnych prisťahovalcov. FOTO PRE SME - ROMAN LIPTÁK


enskej polarizácie. Ilegálni prisťahovalci.

Mnohí z nich, ako Newboy Sibanda (41) zo Zimbabwe, utiekli do Južnej Afriky pred hladomorom alebo občianskou vojnou, kým iní, ako Boris Atanassov (27) z Bulharska, sú klasickí ekonomickí migranti, ktorí tu hľadajú lepší život. Až na malé výnimky ho tu našli takmer všetci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci legálni imigranti a azylanti z odhadovaných desiatich miliónov prisťahovalcov tvoria len mizivé percento, juhoafrický týždenník Financial Mail im všetkým pripisuje všeobecne nižšiu nezamestnanosť a vyššiu životnú úroveň, než akej sa tešia juhoafrickí černosi aj desať rokov po páde apartheidu.

SkryťVypnúť reklamu

„Máloktorí prisťahovalci z rovníkovej Afriky žijú v tradičných černošských getách,“ všíma si Financial Mail. Napríklad niekdajšiu belošskú štvrť Hillbrow v Johannesburgu dnes obývajú Nigérijčania, kým susedné predmestie Yeoville postupne zapĺňajú imigranti zo Zimbabwe. O Kensington sa, naopak, delia Číňania s Bulharmi.

Prisťahovalcov, hoci aj ilegálnych, otvorene uprednostňujú aj juhoafrickí zamestnávatelia. Záhradníci z Malawi, slúžky zo Zimbabwe a údržbári z Mozambiku sa podľa denníka Business Day v juhoafrických belošských predmestiach preslávili ako spoľahlivejší a lacnejší zamestnanci než domáci černosi.

Belošskí podnikatelia si u černochov, ktorí prešli iným ako apartheidovým vzdelávacím systémom, často pochvaľujú vyššiu odbornosť. „Chýba im aj v postapartheidovej ére rozšírená arogancia juhoafrických černochov,“ povedal denníku nemenovaný zamestnávateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Celkom opačný názor na prisťahovalcov, najmä zo subsaharskej Afriky, majú domorodci. Od roku 1996, keď amnestia vtedajšieho prezidenta Nelsona Mandelu tisícom ilegálnych osôb umožnila legalizáciu pobytu, v uliciach juhoafrických miest dochádza k násilným stretnutiam medzi pouličnými predavačmi a taxikármi rôznych národností.

Xenofóbia zďaleka nie je výsadou týchto profesií. Stránky juhoafrickej tlače denne zapĺňajú prípady policajnej brutality, ktorá sa podľa opisu mohla uskutočniť za apartheidu. Napríklad cudzinecká polícia podľa správy Juhoafrickej komisie pre ľudské práva (SAHRC) bežne deportuje aj imigrantov, ktorým bol udelený politický azyl.

Samotné deportácie komisii pripomínajú „nacistické transporty do koncentračných táborov“. V zberných centrách, kde sa vraj s prisťahovalcami zaobchádza „ako s dobytkom“, ich už niekoľko zahynulo „za neobjasnených okolností“. V centrách paradoxne končia aj juhoafrickí černosi bez dokladov.

SkryťVypnúť reklamu

Juhoafrické ministerstvo vnútra, ktoré za najväčší problém rezortu považuje práve ilegálne prisťahovalectvo, si deportácie nežiaducich osôb v hermeticky uzavretých nákladných vagónoch nevie vynachváliť z úsporných dôvodov. V budúcnosti mieni viac investovať len do ochrany štátnych hraníc.

Tie s Mozambikom okrem elektrického plota chráni Krugerov národný park, kde zúfalých utečencov cestou do Južnej Afriky neraz zožerú hladné šelmy. Na hraniciach so Zimbabwe vyrastá mohutný plot na spôsob železnej opony. Ďalší s juhoafrickou pomocou pozdĺž svojich hraníc so Zimbabwe stavia Botswana.

Autor: Roman Lipták, Johannesburg pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 688
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 557
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 732
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 707
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 261
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 239
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 323
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu