BRATISLAVA – Tenista Karol Kučera hrá za Slovensko v Davisovom pohári od samého začiatku, od roku 1994, keď sa náš tím pod vedením nehrajúceho kapitána Miloslava Mečířa začal predierať nahor z najnižšej III. euro-africkej zóny. Na budúci týždeň čaká Slovensko v Prešove barážový zápas o udržanie sa vo svetovej skupine DC proti Chile, a ak si Kučera dolieči zranenú ruku a dostane sa do formy, mal by nastúpiť už v 19. zápase (doterajšia bilancia vo dvojhrách a štvorhrách 30:13). Na včerajšej tlačovej besede v Bratislave Kučera vyhlásil, že sa zrieka finančnej odmeny za súboj s Chile a dodatočne sa rozhodne, či ju venuje na charitatívne účely, alebo na rozvoj mládežníckeho tenisu.
„Som sklamaný, keď sledujem, že pri reprezentácii krajiny v Davisovom pohára či v ženskom Pohári federácie sa vytráca športový duch, každý chce zarobiť čo najviac peňazí, narúša sa kolektívna súdržnosť,“ vysvetlil Kučera svoj postoj. Zjavne narážal na udalosti v slovenskom družstve v Pohári federácie v júlovom zápase s Ruskom v Bratislave, keď dvojka tímu, osemnásťročná Daniela Hantuchová za stavu 2:2 pred rozhodujúcou štvorhrou požadovala od kapitána Petra Vajdu zvýšenie pôvodnej odmeny o 2600 dolárov.
Miloslav Mečíř nominoval na súboj proti Chile päticu: Dominik Hrbatý (28. vo svetovom rebríčku), Karol Kučera (140.), Ján Krošlák (268.), Ladislav Švarc (248.), Karol Beck (315.), kým nehrajúci kapitán juhoamerického tímu Leonardo Zuleta nahlásil zostavu: Marcelo Rios (56.), Nicolas Massú (79.), Fernando Gonzales (186.), Hermes Gamonal (241.), Adrian Garcia (359.). Podľa rebríčkového postavenia sú hostia na čele s bývalou svetovou jednotkou Riosom miernymi favoritmi, Slováci majú výhodu domáceho prostredia.
„Potešilo ma, že na turnaji v Taškente sa kvalifikoval do hlavnej súťaže Krošlák a v prvom kole zdolal Švajčiara Kratochvila. V najbližšom stretnutí narazí na Hrbatého. V zahraničí hrajú aj Švarc s Beckom, takže prípravu v Bratislave začne len Kučera,“ uviedol Mečíř. Ďalší reprezentanti sa zapoja do prípravy po návrate domov. V piatok sa naša výprava presunie do Prešova, v ten deň priletia na Slovensko aj Rios a spol.
Slovensko prehralo vo februári v Bratislave v 1. kole svetovej skupiny s Ruskom 2:3, s Chile hrá zápas o záchranu v elitnej svetovej šestnástke mužstiev. V podobnej zložitej situácii sa mečířovci ocitli pred tromi rokmi v Argentíne – vtedy ju zvládli, keď na horúcej pôde v Buenos Aires vyhrali 3:2. „Šance sú na začiatku 50:50,“ zopakoval svoju už tradičnú formulku Mečíř, ktorý verí, že Kučera sa v príprave dostane do formy a bude môcť nastúpiť. Ako sparringpartnera si naši tenisti pozývajú do Prešova ľaváka Michala Varsányiho, keďže aj Rios hrá ľavou rukou.
Za víťazstvo nad Chile by Slovenský tenisový zväz (STZ) dostal od Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) 93 200 dolárov, z toho 35 percent, teda 28 600 USD, rozdelí nehrajúci kapitán hráčom. Zvyšok si ponechá zväz. V prípade prehry bude celkový balík od ITF 64 200 dolárov (rozdiel 29 000 dolárov), pre hráčov je určených 19 900 dolárov. „Peniaze rozdeľujem po zápase. Zohľadňujem rebríčkové postavenie, účasť v zápasoch, úspešnosť aj vplyv jednotlivca na kolektív, či sa neizoluje a podobne. Zatiaľ sa nikto nesťažoval,“ predostrel Mečíř svoje kritériá.
Zápas Slovensko – Chile sa bude hrať 21. až 23. septembra v prešovskej športovej hale na taraflexovom povrchu, hľadisko pre 2300 divákov by malo byť vypredané. V predpredaji sa minulo asi tisíc lístkov. Vstupenka na piatkové a nedeľňajšie dvojhry stojí 300 Sk, na sobotňajšiu štvorhru 150 korún. STZ vynaloží na prípravu stretnutia 6,5 mil. korún. Stretnutie odvysiela v priamom prenose STV.
ONDREJ GAJDOŠ