* Znamená to, že ak napríklad v jednej krajine dostávajú matky rodičovský príspevok mesiac, inde ho môžu dostávať tri mesiace.
* Aj vek odchodu do dôchodku môže byť v každej krajine iný. Zamestnanec teda môže dostávať z jednej krajiny časť dôchodku už v čase, keď v druhej krajine ešte normálne pracuje.
V sociálnom systéme platí v únii zásada – osoba, ktorá sa slobodne pohybovala a pracovala na území spoločenstva, nemôže byť znevýhodnená oproti osobám, ktoré mali v niektorej krajine trvalý pobyt.
* Ak teda legislatíva štátu hovorí, že určitú dávku môže dostať iba ten, kto má na území krajiny trvalý pobyt, ide zjavne o znevýhodnenie migrujúcich zamestnancov a na základe rozhodnutia Európskeho súdneho dvora im nárok na dávku nemožno uprieť.
* Nárok na dávku je však v štáte často podmienený určitým časom, koľko si musí poistenec platiť poistné. Platí zásada „úhrnu období.“ Ak ste platili poistné v dvoch štátoch, čas sa vám spočíta.
Poistné v únii zamestnanec platí vždy v krajine, kde pracuje.
Výnimkou je iba prípad, ak by do zahraničia neodchádzal na dlhšie ako na 12 mesiacov.
Z toho sa odvíja ďalšie pravidlo – zamestnanec podlieha vždy legislatíve toho štátu, kde pracuje a platí poistné.
Dobré je teda zistiť si, na čo máte nárok z vášho poistenia.
* Ak pracuje zamestnanec vo viacerých krajinách, je poistený tam, kde má bydlisko, ak tu vykonáva aspoň časť práce.
* Ak zamestnanec nebýva v štáte, kde pracuje, poistený bude v krajine, kde sídli zamestnávateľ.
* Ak ide o samostatne zárobkovo činné osoby, poistené budú tam, kde vykonávajú najväčšiu časť práce.
* V prípade, že zamestnanec nebýva v krajine, kde je poistený, má nárok na dávky, ktoré sa poskytujú v krajine, kde býva.
* Ak ochorie, zákroky a príspevok počas choroby mu zaplatí miestna poisťovňa, ktorá si to vyúčtuje v jeho poisťovni.
* Pri každom presťahovaní sa treba prihlásiť v miestnej zdravotnej poisťovni.
* Kto tak neurobí, bude musieť za zákroky zaplatiť. Poplatky mu však po návrate do krajiny, kde je poistený, preplatí tamojšia zdravotná poisťovňa.
* Pre turistov, aupairky, dobrovoľníkov či študentov bude výhodnejšie pri cestách po únii sa komerčne poistiť, aj ak riadne platia svoje poistenie v krajine pôvodu. Domáca poisťovňa je povinná za nich uhradiť v celej Európskej únii akútnu zdravotnú starostlivosť, nie však zákroky, ktoré nebolo treba vykonať. Navyše môže vzniknúť problém s výškou poplatkov.
INVALIDITA
Príklad:
Migrujúci zamestnanec sa stal invalidným. Pracoval štyri roky v členskom štáte únie, kde treba platiť poistenie aspoň päť rokov, aby mu vznikol nárok na príspevok v invalidite. Ďalších štrnásť rokov pracoval v inom štáte, kde by mu však mali dávky platiť až vtedy, ak by si platil poistné aspoň 15 rokov. Ak by platili iba národné legislatívy, nemal by nárok na žiadne peniaze, napriek tomu že 18 rokov odvádzal poistné. V únii sa mu však roky spočítajú a on dostane pomernú časť dávky z každého štátu.
V prípade invalidity môžu nastať ešte dve situácie:
* ak bol zamestnanec poistený v štátoch, kde nie je dôležitá dĺžka času, koľko platil poistenie, nemusia sa mu roky sčítavať, nárok na invalidné dávky získava okamžite v štáte, kde došlo k invalidite.
Problém je v tom, že niekde sú dávky vysoké, niekde nižšie. Ďalšia situácia môže nastať, ak bol poistenec poistený v štáte, kde je dôležitý čas platenia poistenia a potom aj v štáte, kde toto nie je dôležité. Potom bude dostávať dva invalidné dôchodky. Problémom je však určovanie stupňa invalidity, ktoré je v každej krajine iné.
STAROBNÝ DOCHODOK
Aj tu sa uplatňuje systém „úhrnu rokov“. Problém je s vekom odchodu do dôchodku.
Príklad:
Zamestnanec pracuje 35 rokov v krajine, kde je vek odchodu do dôchodku 67 rokov, a potom 10 rokov v krajine, kde sa do dôchodku odchádza v šesťdesiatke. V tomto veku teda odíde zo zamestnania, no jeho dôchodok je veľmi nízky a ešte sedem rokov musí čakať na vyšší dôchodok z prvej krajiny. Ak je v hmotnej núdzi, štát mu môže pomáhať v tomto čase príspevkami.
VDOVSKÉ
Platia rovnaké pravidlá ako pri invalidných a starobných dôchodkoch.
SIROTSKÉ
Sirota má nárok na sirotský dô- chodok z krajiny, kde bol jej rodič pois- tený bez ohľadu na to, kde býva. Ak bol rodič poistený vo viacerých štátoch, dostane sirota pomernú časť dávky z týchto štátov.
PODPORA V NEZAMESTNANOSTI
Nevypláca sa do zahraničia, ak ste nezamestnaní v krajine, kde ste neplatili poistné pre prípad nezamestnanosti, dávku nedostanete bez ohľadu na to, koľko ste pracovali v inej krajine. Preto je dobré skúsiť si najskôr nájsť prácu v krajine, kde ste registrovaný ako nezamestnaný a kde dostávate dávky.
RODINNÉ DÁVKY
Sú rôzne v každej krajine, takže si je dobré zistiť, na čo má zamestnanec nárok. Ak bol však poistený vo viacerých krajinách – rodina má nárok na dávky podľa najvýhodnejšej legislatívy. V prípade nezamestnaného dostáva jeho rodina rodinné dávky bez ohľadu na to, kde jej členovia žijú.